Keittiöremontista - massiivipuutasot: kyllä vai ei? Kokemuksia kaivataan!
Kuinka hankalat nuo massiivipuiset tasot käytössä ovat? Meillä on kaksi lasta, 8- ja 11-vuotiaat, jotka jo itsekin laittavat itselleen välipaloja yms. Ymmärrän kyllä, että eivät lapsiperheessä välttämättä ole ikuiset - eikä tarvitsekaan olla, saahan ne tarvittaessa vaihdettuakin.
Kivitasoista en tykkää, ja laminaatti on niin - no, laminaattia. Kokemuksia siis kaivataan, kiitos!
Kommentit (14)
tosin en tiedä mitä tapahtuu jos esim punajuuriliemet kaatuu siihen? Meille hankittiin tähän uuteen taloon ihan suosista laminaattitasot koska on pienet lapset mutta mieli tekis kovasti ihan aitoa puuta.
Siis kerran kuussa vai vuodessa? Naapuri kertoi saaneensa punaviinitkin pois hyvin hoidetusta massiivipuutasosta...
Ap
ja ei olla öljyilty/hoidettu niitä mitenkään tämän 3 vuoden aikana kun ollaan tässä asuttu.. tietty kaikki värjäävät sotkut olen pyyhkinyt nopeasti pois, ettei jää imeytymään/värjäämään.
Ihan ok:lta näyttää edelleen, ei ainakaan pistä silmään.
Tosin kyllä me ollaan ajateltu, että pitäisi ehkä hioa tässä lähitulevaisuudessa. Sittenhän ovat taas kuin uudet.
ota väriä itseensä, öljytty kerran vuodessa tai joka toinen vuosi. Tietenkin jos jättää ne punaviinit tai punajuuret siihen lillumaan viikoksi niin varmasti värjäytyy.
Uuteen taloon tulossa palapyökkitasoa ja lisäksi aiotaan kokeilla betonista valettua työtasoa: halpa ja luultavasti hyvä.
nyt en pois antaisi...
Kyllä ne melkein kannattaa 1 x kk öljytä niin pysyvät hyvänä ja helpompi pitää puhtaana. Siihen kun ei kovin paljon aikaa mene
Kaikki betonilajit eivät käy nimittäin. Osassa sidosaineena myrkkyjä. Mutta kuulostaa hauskalta idealta.
Mä olen öljynnyt pari kertaa vuodessa ja tasot ovat pysyneet hyvinä. Ja kävi sitten niin että lapsi linttasi mansikan vaasin taa, ja huomasin sen vasta parin päivän päästä. No ei muutakuin hiekkapaperia käteen ja kohta puhtaaksi. Siis jos massiivipuutasolle menee jotakin todella tiukkaa likaa, niin sen kohdan voi hioa. Ei tarvitse koko tasoa hioskella.
Heleppoa kuin heinänteko, ja taso on huomattavasti astiaystävällisempi kuin laminaatti tai kivi.
Meillä kolissut jo kymmenen vuotta laminaatti, eikä (valitettavasti)mihkään hajoa. uuusia tekis jo mieli..
Hei katsohan betoninvalaja, että työtasobetoninne sitten käy elintarvikkeiden kanssa yhteen.
Kaikki betonilajit eivät käy nimittäin. Osassa sidosaineena myrkkyjä. Mutta kuulostaa hauskalta idealta.
Kivitasoa ei voita käytössä mikään! Jos oikeasti haluaa satsata käyttömukavuuteen ja laatuun, niin kannattaa ehdottomasti valita aito kivitaso. Kivitason päällä voi leipoa ja pannunaluset voi unohtaa, kattilat ja kuumat uunipellit voi laskea kiitasolle. Pinta on ikuinen, eikä kulu kuluttamallakaan ja on upea.
pikkasen kun kovemmin lapset siihen lasinsa kalauttaa niin rikki on.
Tässä hyvä artikkeli keittiötasoista.
http://www.suomela.fi/keittion-tyotaso-toimivuuden-perusta.aspx
Minä tykkään helposta ja kestävästä, mutta jokainen toki omien intressien mukaan. Meillä joskus ollut puutaso ja ei ollut kovin häppöinen, tosin sitä oli varmaan aikaisemmat vuokralaiset hoitaneet huonosti tai olleet kokonaan hoitamatta. Stressiä se puutaso kyllä ainakin mulle aiheutti, vaikkei meillä silloin lapsia ollutkaan. Voinee riippua myös puulajista ja siitäkin, että onko lämpökäsiteltyä vai ei.
Laminaatit tosiaan ovat aika laminaatteja ; )
Ei puutasoja nyt sentään tarvitse joka kuu öljytä! Ja kannattaakin ehkä mielummin laittaa vaha kuin öljy, kysypä keittiöfirmastanne! Kyllä sitä saa vähän olla katsomassa ettei jää vesitahroja pintaan, nousee nimittäin helposti kuprulle siitä kohtaa. En tiedä ottaisinko enää seuraavaan asuntoon puutasoa, vaikka paras vaihtoehto silmälle, niin ei kuitenkaan käytännöllisin.
viisi vuotta ollaan oltu ja asuttu , mitenkään ei olla huollettu. Alussa olin tietty hysteerinen ja kuivasin joka pisaran huolellisesti,mutta en enää moneen vuoteen... Ovat siis aika huolettomat.
Nyt alkavat ehkä näyttää siltä, että kohta voisi alkaa hiomaan ja öljyämään. Ei todellakaan pari kertaa vuodessa tarvii mitään tehdä. Tosin kyllä itse ne silloin asennettaessa hioin ja öljysin tason aika huolella ja moneen kertaan. Että siinä vaiheessa kannattaa panostaa ja tehdä työ huolella.
Niitä voi sitten hioa - laminaatti on kerta kolauksella hajalla ja uusittava kokonaan.