G: Milloin lapsesi oppi uimaan?
- Oppiko itse vai uimakoulussa?
- Millä tyylillä oppi uimaan? Millä tyylillä ui nyt? (ikä?)
Kommentit (7)
oppi kellumaan 7v ja siitä se uimataitokin sit koheni. Itse opettanut.
Tytto 4v oppi uimaan sammakkoa uimakoulussa.
Nyt on 6v ja osaa uida sammakkoa ja kroolata. tanaan on uimakoulussa testi 50m kroolausta. Saa nahda meneeko lapi, sammakkoa ui pitkiakin matkoja, mutt tuo kroolaus on viela vahan hakusessa.
3v. -> eteni pitkiäkin matkoja sukeltamalla. Tämän lasken vähintään yhtä "hyväksi" uimataidoksi kuin koirauinnin räpiköinnin...
4v. oppi uimaryhmässä uimaan ns. myyräuintia eli pää vedessä, vapaauinnin käsiliikkeet sekä kellumaan ja selkäuinnin (ilman käsiä).
Nyt 6v. osaa tosi hyvin vapaauinnin (paremmin ja nopeammin kuin äitinsä), rintauinnin sekä oikean selkäuinnin. Ui satoja metrejä tarvittaessa.
Oppi omassa uima-altaassamme ensin sukeltamaan ja sitten "pitämään nenän pinnan yläpuolella" : )
Koiraa uipi.
tyttö oppi uimaan uimakoulussa 4 v koiraa, 5 v kroolasi, 6 v meni sammakot/kroolit/uimahypyt.
Poika oppi uimaan koiraa uimakoulussa 6 v. Nyt yritän kesällä opettaa lisää, ettei jännitä sit liikaa, kun menevät koulun kanssa syksyllä uimaan.
Poika ei ole koskaan tykännyt kamalasti vedestä. Oltiin ihan ihmeisään, kun tyttö aina ulvoi, kun piti tulla pois kylvystä, niin poika huusi, kun joutui kylpyyn :). Poika kävi pari kertaa perheuinnissa kokeilemassa, mutta ei ollut hänen juttu. Enempi pallo-tyyppi :).
rantauimakoulussa jotain oikeaa uintia (toiv. vapaauinti) vai jotain koirauintia, jota en itse laske ollenkaan uimiseksi?!
Päähäni ei mene millään, että UIMAKOULUSSA opetettaisiin koiraa... Kun seei ole mikään oikea uintityyli eikä kukaan voi sillä tavalla loputtomasti räpiköidä kuitenkaan. Luulin, että siellä opetetaan oikeaa uintitekniikkaa, esim. juuri tuota myyräuintia.
Pitääköhän perua 4v:n meno kokonaan...
- uimakoulussa 8v koiraa ja selkää
- uimakoulussa 7,5v koiraa ja selkää