Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Millaista on kipuitku? Miten eroaa vaikka kiukkuitkusta?

Vierailija
21.06.2010 |

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
21.06.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

äänensävystä ja intensiteetistä milloin on kipuitkua, eli sattuu johonkin, ja milloin kiukkua/harmitusta. Mutta ei siitä voi yleispäteviä ohjeita antaa.

Vierailija
2/4 |
21.06.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja hyttysen (kovaäänisen) ininän yhdistelmältä kun itkee masuaan. En nyt tän paremmin osaa kuvailla :) Jokainen varmaan oman vauvansa itkut osaa parhaiten erotella itse. Kipeän vauvan keho on ihan jäykkänä kun itkee.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
21.06.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Omista kahdesta vauvastani olen huomannut, että mahakipuja ovat itkeneet kimeällä äänellä jäykkinä ja selkä kaarella. Kiukkuitku on sellaista matalampaa karjuntaa, joka tosiaan kuulostaa vihaiselta, ja silmät leiskahtelevat raivokkaasti :).

Vierailija
4/4 |
21.06.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kipuitku on jatkuvampaa, välillä saattaa tulla nyyhkytystä. Kiukkuitku saattaa katketa normaaliin hengitykseen ja jatkua taas karjumisena.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kaksi seitsemän