Miksi se vauva on vain äidin vauva?
Anoppi ei saa tulla avuksi vauvan ollessa pieni, jos äiti ei tähän suostu. Mieheltä ei kysytä mitään, kun äidin oma äiti huseeraa päivät pitkät vauvaperheessä.
Äidit täällä valittavat, miten kamalan väsyneitä he ovat vauvakuukausina, ja mieskin on, mutta anoppi ei saa tulla kotiin hoitamaan lasta päivällä, että vanhemmat voisivat nukkua. Ehei, anoppia tarvitaan muutaman kuukauden kuluttuan ottamaan vauva yökylään viikonlopuksi.
Miksi täällä valitatte, että ei jaksa valvoa vauvan kanssa, mutta samaan hengenvetoon kiellätte miestänne pyytämästä äitiään apuun? Eikö se ole samalla tavalla miehen lapsi ja miehen jaksamisesta kyse?
Kommentit (27)
Äiti hoitaa sitä enemmän, kun isät tuppaa käymään töissä.
Isoäitien ei tarvitse tulla vauvaa hoitamaan ellei niin haluta puolin ja toisin.
vastaa tosielämää sitten mitenkään. En mä tiedä ketään kenen perheessä huseerais ylimääräistä väkeä kriittisinä ekoina viikkoina, kun imetys on saatava käyntiin ja äiti vielä toipuu synnytyksestä. Vieraita toki käy, mut mihin sitä anoppia tai omaa äitiä tarvittais 24/7? Pieni vauva nukkuu ne ajat kun ei syö, ja anoppi tuskin voi häntä imettää.;) Ruokakaupat on auki lapsen synnyttyäkin ja kun taloudessa on kaksi tervettä aikuista niin ei ruokahuoltoonkaan mitään ulkopuolista apua tarvitse.
Varsinkin esikoisen kohdalla kaikkien on kunnioitettava sitä aikaa, jolloin vanhemmat tutustuu omaan lapseensa. Ei siihen saa mennä liikaa väliin säätämään, kukaan.
Ei niiden isoäitien tarvitse ängetä vastasynnyttänyttä äitiä häiritsemään eikä heidän tarvitse latistaa! Kuten se 19v kaksosten äiti. Minä varmaan heittäisin niskaperse otteella äitini pihalle kodistani jos tuollain käyttäytyisi!
siksi lainausmerkit koska nämä neuvot ovat tunkeilievia, arvostelevia ja minua vähätteleviä koska en voi elämästä mitään tietää, olenhan vielä alaikäinen (25v)
Joten siinä mielentilassa jossa olen ekat viikot pienen vastasyntyneen kanssa, en halua ketään vierasta (ja sitähän se anoppi on) neuvomaan kotiini ja kyyläämään tissiäni.
Meillä on kaksoset ja äitini on meillä aamusta iltaan, mutta ei tee mitään oma-alotteisesti. Jos pyytää tekemään saa kuulla miten pitäisi hänen mielestä toimia vauvan kanssa ja että minun tapani on väärä.
Harmi vaan, että anoppi ja appiukko asuu kauempana ja käyvät muutamia kertoja kuukaudessa. Anoppi auttaa oma-alotteisesti eikä hän ole koskaan sanonut, että toimin väärin kaksostemme kanssa.
Että ihan turha yleistää, lienee tapauskohtaista.
kun tämä maailma ei ole aivan noin mustavalkoista. Tiedätkö että löytyy myös niitä harmaasävyjä. :D
jos sen pyytää kylään saa hoitaa anoppia ja vauvaa. Anoppi käärii vauvan aina viltteihin ja vauva itkee kuumissaan. Huonosti nukkuvan esikoisen kun sain lopulta nukahtamaan niin anopppi hiippaili peittelemään sen ja enpä ehtinyt ruokaa laittaa kun se kuumissaan heräsi. Vasta syötettyä vauvaa heijailtiin niin että se oksensi.
Paljon helpommalla pääsee ilman anoppia, mutta sen tietää mieskin joka hoitaa vauvaa että äiti saa levätä.
äitini kertoi ottaneensa kesälomansa tulevan lapsemme syntymän aikaan. Sanoin hänelle suoraan, että joka päivä hän ei ole tervetullut meille. Hän arvostelee jo nyt tarpeeksi eikä muutenkaan ole kotitalousihminen, joten luulen hänestä olevan enemmän haittaa kuin hyötyä. Anopille ei ehkä kehtaa sanoa niin suoraan, siksi anoppiasiat rassaavat enemmän ja niistä pitää avautua vauvapalstalla :)
mummut ylipäätään on sellaisia, että kun vauva nukkuu päiväunillaan, niin ne hiippaa katselemaan sitä vauvaa, sillä erotuksella, että minuutin päästä kun itse menee katselemaan vauvaa, niin vauva onkin mummon (anoppia tai oma äiti) sylissä ja jokeltelee ja mummu lerpertelee ja kun kysyn, että "eikös se ollut nukkumassa?", niin vastaus on vain, "ei enää".
ja kertoo, että anoppi tulisi avuksi, mutta en päästä. Mieskin väsynyt siitä, että ei ikinä saa nukkua.
kun apua olisi tarjolla, mutta sitä ei suostuta ottamaan, koska auttaja on väärä eli anoppi.
Kun alusta asti ollaan molempien äideiltä saatu hoitoapua ihan vain muutamaksikin tunniksi.Aluksi se meni nukkuessa,nykyään sillä käydään vaikka kaupassa rauhassa.Myös yökylässä lapsemme käy n. kerran kahdessa kuukaudessa,vuorotellen molemmilla.
Kumpikaan ei arvostele tapaamme hoitaa lastamme ja neuvotkin on useimmiten hyviä,huonot jätän kokeilematta...Kai se on vähän omastakin asenteesta kiinni.
Mitä sitten märisee valvomisistaan, jos ei annettu apu kelpaa? Ymmärtäisi, että ihan itse on tilanteensa aiheuttanut.
jotka tajuavat olla tarjoamatta apuaan ja lähtevät ristiäisten aikoihin etelänlomalle, että eivät vain olisi vaivoiksi.
kun apua olisi tarjolla, mutta sitä ei suostuta ottamaan, koska auttaja on väärä eli anoppi.
että siitä on kuitenkin enemmän haittaa kuin hyötyö?
mitä mieltä hän on asiasta? Eli onko teillä vauva vain äidin vauva?
eli anopin pojalta vain onko se vauva vain äidin ja äiti saa päättää, kuka sitä hoitaa?
Kai hänelläkin on joku oikeus lapseensa?
että onneksi ei tarvitse ottaa hoitovastuuta lapsenlapsistaan. Anoppina saan elää rauhassa omaa elämää mieheni kanssa eläkkeellä.
Olen nähnyt niin paljon väsyneitä isovanhempia kun lellityt lapset haluavat sitä parisuhdelomaa jatkuvasti ja isovanhemmat joutuvat hoitamaan kaiken vapaa-aikansa lapsenlapsiaan. Yleensä näitä uupuneita mummoja on juuri tyttären äidit.
Ja tähän nyt vastataan kärkkäästi heti, että en saa solmittua lapsenlapsiin läheisiä välejä kun en hoida heitä.
No jaa, kyllä ne lämpimät välit on tulleet monelle anopille sen jälkeen kun lapset on kasvaneet ja päässeet irti hirviöäitinsä tossun alta. Ovat siinä vaiheessa alkaneet kiinnostua, millaisia ne isän vanhemmat ovat.
Saattaa joskus jopa käydä niin, että lapset isoina pitävätkin enemmän yhteyttä isän vanhempiin kuin äidin, vaikka mammat tekee kaikkensa sabotoidakseen suhteen isän puolen sukuun.
että tällaiseen. Jos yökylään anopin luo haluaa joskus vauvan viedä, kyllä se anoppi mukana on muutenkin.
Ihmeellistä ajattelua, että anopin tai oman äidin pitäisi ravata kylässä joka päivä ja olla monta tuntia paikalla, jos tätä ei itse halua.
Ihme ajatusmaailma sulla.