Thaimaako ystätävällinen maa?
Eipä tule Thaimaata rasistisempaa maata mieleen. Thaimaassa esim. mustia ihmisiä kohdellaan erittäin ala-arvoisesti. Ja se hymykulttuuuri, ottakaapa selvää mitä niiden hymyjen takana on niin varmaan hymy hyytyy teiltäkin.
Kommentit (49)
mitä kaikkea ne puhuu sen hymyn takana. Tosiaan vaan rahasta palvelee ym. maaseudulla sit vähä eri meininki, oikeesti mukaviakin ihmisiä löytyi.
Totta on, että hymyily on ylipäänsä Kauko-idässä tapa reagoida moniin asioihin. Hymyillään, kun ollaan iloisia ja mielissään. Hymyillään myös, kun ollaan hämillään, eikä tiedetä mitä pitäisi sanoa tai tehdä. Hymyillään, kun kohdataan jotakin järkyttävää - itse olen törmännyt nauraviin kiinalaisiin, kun katsoivat liikenneonnettomuutta!
Eli kasvojen menettämistä pelätään ja hymy on turvallinen ja kulttuuriin liittyvä tapa reagoida monenlaisiin asioihin. Ei se ole KAKSINAAMAISUUTTA, vaikka se onkin erilainen tapa kuin meillä suomalaisilla. Älä siis ole rasisti, ap!
AINA tiiveimmissä turistikohteissa tiedetään paitsi ne turistien tuomat taloudelliset edut, myös ne lieveilmiöt: prostituution (vaikka siis thaikulttuuriin itseensäkin on kuulunut satoja vuosia tietty kurtisaaniperinne, jopa bordellit), kännikalat, roskaaminen, sikailu jne.
Minä silti (ja olen kieränyt Thaimaata aika kattavasti etelästä pohjoiseen) pidän thaimaalaisia aika avuliaina ihmisinä. Jokaiseen kansakuntaan mahtuu monenlaista tallaajaa, joten tuo on keskimäärin-arvio.
Ja oikeesti, se suhtautuminen tsunamin uhreihin oli kyllä sellaista, että veikkaan suomalaisten vastaavassa tilanteessa jäävän aikas kauas peräänpäin avuliaisuudessa...
Sanoisin että aika rasistista on jos on ihan oma sana ulkomaalaisille (farang) ja sitä sitten huudetaan ja sormella osoitetaan ulkomaalaisia. Mitä jos me Suomessa käyttäytyisimme noin esim. mustia ja aasialaisia kohtaan?
Useassa paikassa Thaimaassa ja toki monissa muissa maissa on eri hinnat thaimaalaisille ja ulkomaalaisille, erot ovat jopa kymmenkertaisia. Entä jos Linnanmäellä suomalaisille sisäänpääsymaksu olisi 2 euroa ja ulkomaalaisille 20 euroa?
Turha väittää, että köyhemmässä maassa tällainen käytäntö on ihan oikein, se ei ole mitään muuta kuin rasismia.
ap
yhdessä asiantuntia palstalla on tästä asiasta juuri juttuja!!Ne vittuilevat ja nauravat thaimaaksi, niin ettei farangit ymmärrä!Nauravat kun turistit ovat niin tyhmiä että pitävät heitä ystävällisinä ym.. Minäkin kyllä pidän thaimaasta, mutta todellisuudentaju mukana!
en mä ainakaan ymmärtänyt tuota farang-sanaa negatiivisessa mielessä.
lähinnä jossain pikkukylässä pohjoisessa jossa ihmiset eivät olleet välttämättä koskaan nähneet " valkoista" ihmistä niin LAPSET sanoivat farang...
minusta SUOMI on tosi rasistinen maa. hinnoittelussa toki ollaan tasavertaisia kaikille, mutta muuten...voi hyvänen aika miten pelokasta ja " avarakatseista" porukkaa...
Totta kai saa hymyillä! Ja totta kai saa odottaa palkkaa työstään - siellä kun se palkka vielä on suurelta osin sitä juomarahaa.
Älyttömn paljon hymyilevät ja palvelevat ja paassaavat esim. aamiaisravintolassa 2 viikon aikana, kun viimeisenä päivänä saavat palkaksi ehkä muutaman setelin - summan jolla Suomessa ei saa mitään.
Vierailija:
Totta kai saa hymyillä! Ja totta kai saa odottaa palkkaa työstään - siellä kun se palkka vielä on suurelta osin sitä juomarahaa.Älyttömn paljon hymyilevät ja palvelevat ja paassaavat esim. aamiaisravintolassa 2 viikon aikana, kun viimeisenä päivänä saavat palkaksi ehkä muutaman setelin - summan jolla Suomessa ei saa mitään.
Minusta se JUURI ON syrjintää. Ja lisäksi vielä se, että ulkomaalaisia kutsutaan sanalla Farang. Eihän meilläkään käytetä ulkomaalaisista neekeri-sanaa. Siis esim. jos luokassa on yksi ulkomaalainen niin ei häntä kutsuta neekeriksi (tai jos kutsutaan niin varmasti joutuu rehtorin puhutteluun). Mutta Thaimaassa jos länsimainen lapsi on thai-koulussa niin häntä aivan varmasti kutsutaan farangiksi.
Eräs thaimaalainen tuttuni on minulle myös paljastanut tuon saman minkä ap eli että monet turistipaikoissa työskentelevät naureskelevat turisteille ja suhtautuvat näihin " rasistisesti" .
Siis ulkoapäin? Minusta ei missään.
Kaikki palvelut ja ravintolat ym. on tarkoitettu kaikille. Totta kai ihmisillä on omat mielipiteensä, mutta kyllä Suomessa ulkomaalaisten on hyvä elää. Täällä saa työskennellä, omistaa asuntoja, maksaa samoilla hinnoilla, opiskella jne.
Mutta Thaimaassa esim. ulkomaaalaiset eivät saa ostaa omiin nimiin kiinteistöjä!!! En tiedä onko tämä nyt muuttunut mutta vielä pari vuotta sitten oli näin. Liikenneonnettomuuden sattuessa syyllinen on aina ulkomaalainen (jos ette usko niin kysykään vaikka thaimaa foorumeilta), paikallisten suosimiin ravintoloihin ei mielellään haluttaisi ulkomaalaisia, katukaupoissa on eri hinnat turisteille ja paikallisille, ulkomaalaisia saa kutsua " neekeri-sanan" vastikkeella eli farang.
Eli sieltä jos asunnon ostaa, niin saa omistaa korkeintaan 49% asunto-osakeyhtiön osakkeista. Ihan tarkasti en näitä sääntöjä tiedä.
ja tiesittekö, että Thaimaassa kulkee yleisenä tieto, että vain ulkomaalaiset levittävät AIDSia, kertoo kai jotain taas thaimaalaisten suhtautumisesta ja rasismistakin.
sellaisia sanoja on myös muissa kielissä, esim espanjassa ja portugalissa gringo (naisesta gringa). varmasti monissa muissakin kielissä. suomessakin on useita kansallisuuksiin viittavia, hurri ja ryssä ym.
Vierailija:
Vielä on nykyäänkin niin että ulkomaalaiset eivät saa ostaa Thaimaasta asuntoa siis virallisesti omistaa sitä
Eli sieltä jos asunnon ostaa, niin saa omistaa korkeintaan 49% asunto-osakeyhtiön osakkeista. Ihan tarkasti en näitä sääntöjä tiedä.
Minusta tämä koskee yrityksiä - jos esim. perustat sinne ravintolan, niin omistus on min. 51% thaimaalaisilla.
Et sinä saa Ahvenanmaaltakaan ostaa asuntoa, ellet ole siellä pitkään asunut.
Loma-asunnon (residence) eli esim. huoneiston tälläisestä ryppäästä voit ostaa.
ja vielä tuosta farang-sanasta. Se on aivan yleisessä käytössä Thaimaassa, toisin kuin esim. suomalaisten ryssä. Farang-sanaa käytetään siellä myös ihan virallisesti. ja se sana farang käsittää thaimaalaisten mukaan vaalean, KÖMPELÖN ulkomaalaisen, jopa hieman tyhmän, jolle voi yleisesti naureskella.
Hih! Ei kai kukaan oikeesti kuvittele, että jos sä et matkusta ikinä Thaimaaseen, koska ovat sun mielestä rasistinen kansa, että se jotenkin vaikuttas muhun tai jonkun muun elämään?!? Hei haloo!!
Ne on kohdelleet mua hyvin ja siellä on todella ihanaa lomailla ja siispä lomailen siellä jatkossakin. Mulle on ihan sama, vaikka pitäisivät mua paskiaisena turistina eli pelkkänä rahantulona. Se on mulle ihana lomamaa enkä silti odota että kaikki thait rakastaa mua, miksi pitäis!
Mutta juuri sinun kaltaisille siellä Thaimaassa naureskellaankin.
Mutta yksinkertaisilla on helpompaa! Siis miksi olla turhan monimutkainen! : )
t. 25
että se on niin kiva paikka jne. siellä on ihmiset niin ihanii, ne ei tee mitään pahaa jne. Ihan kun siitä ei saisi sanoa mitään pahaa, sillä ainakaan minä en ole käynyt vielä yhdessäkään paikassa missä olisi vain positiisivia asioita, joka paikasta on tähän mennessä löytynyt sekä positiivista että negatiivista.
Totuus on, että kaikkialta löytyy paskiaisia, niin myös Thaimaasta.
Vierailija: