Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

9,5kk vauva seisoo varpaillaan…

Vierailija
04.06.2010 |

Onko ihan normaalia, ok, että tuon ikäinen seisoo oikeastaan vain varpaillaan, kun "seisottaa" häntä? Ei siis lasketa kaikkea painoa hänen varaansa, vaan kannatellaan toki kainaloista. Eli on siis oikeastaan vain seisoma-asennossa, mutta jalat maassa. No jokainen varmaan ymmärtää, mitä tarkoitan :) Tykkää hyppiä noin, ja seisoskellakin, mutta tosiaan varpaillaan. Itse ei vielä pystyyn nouse, joten sen puolesta tuskin on vielä haittaa ainakaan?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
04.06.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä se sitten kun itse alkaa nousemaan pystyyn. Kävelytuoliin ei kannata laittaa, siinä usein alkaa noin varpailla potkimaan eteenpäin ja kävely viivästyy.

Vierailija
2/4 |
04.06.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

sen kannattelun niin voisi yltää kantapäätkin maahan. Meillä tunikäiset on jo juosseet eli kyllä saa seisottaa ihan ilman "kannatteluakin" jo... Varvistaminen normaali ilmiö jonka pitäisi hävitä pois vähitellen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
04.06.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta kävelytuolia, hyppykiikkua ja ylenmääräistä juuri tuollaista roikottamista kannattaisi välttää. Parempi antaa itse opetella kävelemään koko jalalla sitten kun on sen taidon oppiakseen.

Vierailija
4/4 |
04.06.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos varvistaa vielä, kun alkaa nousta itse seisomaan, laita kengät jalkaan.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kolme kuusi