Vastasyntynyt ja vierailut?
Jaksatko/haluatko kotiisi vieraita heti sairaalasta tultuasi? Entä sairaalassa? Saako tulla kaikki halukkaat?
Kommentit (7)
mielellään saisi tulla ennen kuin lapsi on 2 vk. Tuon ajan lapsella on suojana äidin ennen synnytystä antama "vasta-aine-paketti".
Sairaalaan EN missään nimessä halua ketään vieraaksi. Ja minua on aina härinnyt muiden jatkuva vierasrumba! Toiveissa onkin "poliliininen" synnytys, jos mahdollista.
ja kaverit sitten kotiin. Toisia se sairaalassa voi ärsyttää, mutta mä olen sosiaalinen luonne ja vierailuaikoina häpeilemättä otan vastaan kaikki halukkaat.
sairaalaan ei saa tulla muita kun vauvan isä ja sisarukset. Itse olisin toivonut, että sukulaiset olis päässy jo sairaalaan kattoon pikkuista, koska ite en jaksais kotona sitä vierailurumpaa.
Mieluummin otan vieraat vastaan kotona.
Otin mielelläni vastaan ne ystävät, jotka eivät odottaneet minun jaksavan passata heitä, vaan omatoimisesti keittivät itselleen kahvit ja toivat kahvipullat tullessaan.
Sen sijaan ne sukulaiset, jotka olettivat minun järjestävän heille sen seitsemän sortin kahvipöydän ja nyrpistivät nenäänsä pyykkivuorelle, olisivat saaneet jäädä tulematta.
olivat tervetulleempia kotiin kuin sairaalaan. Kotona enemmän tilaa olla, toivat rotinoita, vaatteita, leikkivät isompien kanssa, päästivät minut ja/ tai mieheni nukkumaan ...
vain vauvan isovanhemmat