Viherpeukaloita paikalla? Kukkaongelma :)
Eli osaisiko joku neuvoa minulle varjossa viihtyvän amppelikukan? Tulisi tuohon etukuistille, johon ei aurinko juurikaan paista, muuta kuin aikaisin aamulla.
Kommentit (6)
kodin terrassa mulle myytiin puoli varjoon tollanen torenia amppeli.
tosi nätti kukka
kukat viihtyneet kunhan joskus edes paistaa.Kokeiltu on miljoonakelloa,pelargoniaa,petunioita.Verbena ei viihtynyt.
niitä on sinisenäkin nykyään. petuniat ja begoniatkin viihtyy.
esmes orvokkia, rautayrttiä ja lobeliaa en laittaisi.
samoin esim verenpisarat
Mut jos teidän euovi ei ole ihan metsänsiimeksessä niin todennäköisesti siinä saa tarpeeksi taittovaloa ihan mikä kasvi vaan.
"pystyjä" ja "roikkuja", perinteisiä punaisia ja heleämpiä roosan-väirisiä.
Ellet halua roikkuvaa amppelikukkaa, niin katsasta ruusuliisa. Entäs muratti ja samaan amppeliin valkoinen tai kiihkeän sininen lobelia (tai pari)?
päädyin ostamaan sinisen lumihiutaleen kun puutarhamyymälässäkin sitä suosittelivat. Ja ehkä innostun kokeilemaan myös noita muita lajeja, jos tämän saan säilymään hengissä. ;)