Lue keskustelun säännöt.
Eskariopettajien lahjat
25.05.2010 |
Esikoisen eskarissa on neljä aikuista. Niistä yksi tai kaksi on lapselle tärkeämpiä kuin muut. Onko hirveen tökeröä viedä ihan lahjat niille kahdelle ja vaan kukat kahdelle muulle? Enkä muuten pohtis koko tilannetta vaan tekisin niin, mutta meidän nuorempi lapsi menee samaan eskariin syksyllä. Eli jos tollasella "syrjinnällä" aiheutankin pahaa mieltä niin ollaanko me silmätikkuja sitten ensi vuosi? =D
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
vaan antaisin kaikille saman lahjan. Kokemukseni mukaan tädit saattavat jopa avata lahjat työpaikallaan. Olisi aika tökeröä, jos toiset näkee, että lahja on eri kuin toisella.
Yleensä olen antanut kaikilla lastani hoitaville aikuisille samat lahjat (toisen lapsen ryhmässä 4 aikuista, toisen lapsen ryhmässä 3), vaikka näistä seitsemästä aikuisesta vain noin puolet ovat lapsilleni niitä läheisiä. Tänä vuonna annoin eri lahjat eskarilaisen opeille kuin pienemmän lapsen opeille. Tämä siksi, että isompi jää nyt kokonaan pois ja halusin antaa hieman isomman lahjan näille eskariopeille.