Voi samperi. Mies kutsui vanahempansa meille syömään.
Juu, huomenna pitäisi appivanhemmat tulla meille syömään. Mies ilmoitti eilen illalla myöhään, että ne tulis meille sunnuntaina syömään.
Ja arvatenkin kämppä siivoamatta ja kaikki hujan hajan ja minä kamalassa päänsäryssä ja niskasäryssä. En vaan pysty tässä kunnossa tekemään mitään. Ja vaikka pääkipu lakkaisikin niin se niskakipu jää ja imuroiminen ei ole se järkevin jumppa sille niskalle. Seuraavana päivänä taattu migreeni. Ja miksi mies ei siivoa? Juu, lähti kaveriden kanssa kalareissulle täksi päiväksi kun kuulemma on viimeinen lämmin päivä...pah ja pyh. Vtuttaa.... Minäkö en saa nautta viimeisestä lämpimästä/aurkoisesta päivästä?! Saan sitten vissiin nauttia appivanhempien huonoista pöytätavoista huomenna... jee jippiii sitä olen aina halunut. Vtun kiva viikonloppu.
Kommentit (10)
Sullahan oikea asenne!
Mikä ihmeen ongelma se on jos tulee vieraita. Sä vaan teet tästä asiasta ongelman.
Ei se sun hommas ole anna olla. Osta kaupasta jotain valmista ruokaa tai anna miehen kokata.
Minä en tuossa tilanteessa alkais kyllä hösäämään.
Lepuutat ny vaa päätäs ja niskaas jotta kestät huomenna, mies hoitakoon homman kalareissunsa kun kerran ihte nuin päätti ja kovin lyhkäsellä varotusajalla ilmotti.
Koska olet sairas, et voi siivota. Joten et siivoa. Miksi olet appivanhempiesi kanssa noin vieraskorea, hehän ovat miehesi vanhemmat, lastenne mummi ja pappa!
Ja mies tuo kalareissultaan huomisen päivällisen. Laitatte miehen kanssa yhdessä sen mukaan millainen saalis tuli. Soita miehelle ja pyydä että hän kotimatkalla tuo alkoviiniä, kermaa, tilliä ja perunoita, niillä pääsette pitkälle.
Ja lepää niin olet huomenna toivottavasti paremmassa kunnossa. Ja paremmalla tuulella.
VALKOviiniä, ei alkoviiniä. Alkosta :D
paistin uuniin, potut ja kastike. Salaatti kyytipojaksi ja kahvit ja jätskit päälle. Ei kauhean vaikeeta ja tarvikkeet saat huomenna kaupasta ja laitat sen miehen sinne kauppaan!.
oo välittäny siivoilla appivanhempien takia. Pyyhkäöisen murut vaan pöydältä lattialle jos siltä tuntuu:) Vaikka anoppi on siivoushullu meillä saa kyl kattella sormenjälkiä ikkunoissa. Ja jos mies pyytää syömään tekee kyl ite yleensä tarjoilutkin,ei ole ongelma. Sanot miehelle että mitä syödään ja saa myös osallistua kokkailuun.
paistin uuniin, potut ja kastike. Salaatti kyytipojaksi ja kahvit ja jätskit päälle. Ei kauhean vaikeeta ja tarvikkeet saat huomenna kaupasta ja laitat sen miehen sinne kauppaan!.
helluntain takia....
jos mies on kutsunut omat vanhempansa, niin mitä sinä siitä ressaat jos ei mieskään ressaa ja laita tikkuakaan ristiin? Kai se ukkos viimeistään huomenna huomaa että jotain senkin pitäis tehdä jos meinaa ruokkia vanhempansa, jos ei huomaa niin vieraat saa raanavettä
En ole koskaan ymmärtänyt ap:n kaltaista marttyyriasennetta...