G: Monetko päiväunet 7 kuukauden ikäinen tarvitsee?
Miten monet päiväunet yli puolivuotiaanne nukkuvat ja paljonko kerrallaan? Entä yöunet ja päivän rytmitys? Onko normaalia että 7 kk ikäinen nukkuu yöllä vain seitsemän tunnin unet?
Kommentit (12)
Jopa 12 tuntia.
Kouluiässä sitten alkaa riittää alle 10 tuntiakin.
Kahdet päiväunet ok, mutta jos toiset vaikka 2 tuntia, niin herätät toisilta unilta tunnin jälkeen.
Meillä oli muistaakseni 7kk iässä sellainen rytmi, että ekat päikkärit klo 10 alkaen (kesto 1,5-2h) ja tokat päikkärit klo 15 alkaen (kesto n. 1,5h). Ja yöunet jotain 10 tunnin luokkaa.
Yöunet nyt n. 21.00-4.30 / 5.30 eli lyhyet. Ei ole kiva herätä puoli viideltä, etenkin kun yölläkin herätyksiä noin kaksi (rauhoittelua). Päivärytmi muuten sellainen että koska herää viiden aikoihin, nukkuu "pikkutorkut" (n. 20 min.) seitsemän aikaan.
Sitten lounaan jälkeen unet n. 10.30-13.00 /13.30
ja toisen unet 16-17.
Ap
Vauva nukkuu yöunet noin klo 21-5.30/6.15, aamupäiväunet 9-10, iltapäivällä noin klo 13-14, sitten vielä illalla noin klo 17.30-18.
Ja yöllä heräilee vielä paljon, eli kyllä minuakin harmittaa nuo aikaiset ylösnousut.
menee nukkumaan illalla kahdeksan aikoihin ja herää aamulla seitsemältä. Yöllä ei enää syö, mutta rauhoitella saa monta kertaa.
Ensimmäiset unet nukkuu yhdeksän aikoihin ja ne kestävät noin 2h. Noin klo 13 nukkuu noin 45min ja puoli viiden aikoihin vielä noin 45 min. Toisinaan ei rauhoitu noille viimeisille unille ja on sitten illan aika kiukkuinen väsymyksestä.
yöuni 20.00 -> 07.00, saattaa herätä kerran syömään
Aamunokoset 9 -> 10
Päikkärit 12 ->14-15
Iltanokoset 17 ->18
Aamulla herätään klo 6.00-7.00 välillä
Aamu-unet klo 9.00 (nukkuu n.1h)
Päikkäreille klo 12 (nukkuu n.2h)
Yöunille klo 19.00
herää n. 7-8 aikaan, joskus aiemmin
pienet tirsat noin 30min klo9 aikaan
päiväunille klo 11-12 väliin, nukkuu 1-2tuntia
toiset päiväunet 15-17 välillä ja nukkuu 1-2tuntia
joskus ottaa vielä pienet tirsat jos päivällä unet jääneet lyhyeksi molemmilla päikkäreillä
Yöunille 20-20.30
Ihan tutulta kuulostaa ap tuo sinun rytmisi. Enkä minäkään ole keksinyt miten sitä saisi muutettua... Meille joku ehdotti, että älä niin aikaisin aamulla laita esim. valoja ollenkaan vaan tuudittele takaisin uneen. Mutta meidän sälli kun herää 9/10 kertaa vaippa täynnä kakkaa niin siinä on vähän pakko laittaa valoja päälle ja lähteä pesulle ja sen jälkeen onkin sitten jo niin virkeä että nukkumisen voi unohtaa... Eli näillä mennään!
tuon ikäisenä vuorokaudessa pätkissä 7-9h. Suurin osa (n. 7-8h) yöllä ja sitten vaihtelevasti päiväunia, joskus ei ollenkaan.
Vuoden ikäisenä oppi vasta kunnolla nukkumaan ja nukkunut siitä asti 8-10h yössä ja 2h päiväunia. Joskus 12h yöunet mutta sillon ei mene päikkäreitä ollenkaan.
Ensin ulkona pitemmät n. 10.30-14 ja sitten vielä ulkona lyhyet unet n. 17-17.30 (18). Yöunille noin klo 21 ja nukkuu aamuun 7-7.30. Suunnilleen. Ei se aina näin tarkkaa ole.