Kun vuokraa mökin, ja se pitää siivota kun avaimen palauttaa...
millainen siivous siellä pitää tehdä? pitääkö imuroida joka nurkka ja vessa kuurata?
Kommentit (8)
Imurointi, pintojen pyyhkiminen, vessan pesu Jätä lähinnä sellaiseen kuntoon kun se oli teidän tullessa / millaiseen mökkiin itse haluaisit astua.
jos on yhden yön mökissä, niin eihän tuossa ole mitään järkeä
Tuli palautetta, että "olipas täydellisesti siivottu"
Vittu, olis vähempikin riittänyt...
Itse olen ainakin tehnyt aika pikasiivouksen: wc-pöntön pesu, roskat vien pois, pyyhin murut pöydiltä ja nopea imurointi/lakaisu (riippuen annetuista siivousvälineistä). Eteisen maton tms. voin ravistella, siihen kertyy yleensä niin paljon hiekkaa että on nopein tapa päästä hiekasta eroon. Lattioita en lähde pyyhkimään, ellei sille ole selvää tarvetta (jotain tahmeaa kaatunut lattialle tai selvästi kuraisia kengänjälkiä näkyvissä tms.)
jos on yhden yön mökissä, niin eihän tuossa ole mitään järkeä
siivoukseen kaksi tuntia, niin ehdottomasti kannattaa harkita jopa kotiin jäämistä. Turha siellä nyt on joka paikkaa luututa jos ei ole mitään sotkuakaan tullut.
Ja lattiat pesen aina. Puhumattakaan kylppäreistä. Jos ei itse jaksa siivota, monissa paikoissa saa kyllä maksua vastaan jättää siivouksen muiden tehtäväksi.
Tykkään että seuraavilla on puhdasta.
Jätä lähinnä sellaiseen kuntoon kun se oli teidän tullessa / millaiseen mökkiin itse haluaisit astua.