Minkä ikäiselle pojalle korvakoru vai ei korvista ollenkaan?
Ite pohdin asiaa neljäsluokkalaisen pojan kohdalla. Itse olen sitä mieltä ettei se ole hyvä juttu. Miehellä on reikä korvalehdessä vaikka ei ole pitänyt korvista 20 vuoteen ja nyt se harmittaa häntä kun reikä kuitenkin näkyy selvästi. Ite taas sain reiät tokalla luokalla ja nyt on ongelma että reiät on niin venyneet noin 3mm pitkiksi viiruiksi, ettei kaikki korvikset edes peitä reikää. Ei tulisi mieleenkään laittaa korviksia joissa ei ole nappia.
Olenko siis nipo kun en antaisi laittaa korvista vaikka "kaikilla kavereilla on"? Minusta pieni poikani on täydellinen ilman reijityksiäkin.
Kommentit (19)
Sieltä sitä ei niin helposti sitten myöhemmin bongaa ja voi peittää vaikka hiuksilla... Voihan olla, että villitys menee ohi piankin. Jos lupaat vuoden päästä, jos vielä haluaa tai jotain?
mut jos pakko on, niin ehkä 5.-6.luokkalaiselle antaisin, riippuen lapsen kehitystasosta
Usein muuten korvispojat tuntuu olevan just niitä jotka pyörittää vanhempiaan ja tottuneet saamaan aina tahtonsa läpi..
jos on vielä sitä mieltä. Muksuilla voi mieli muuttua vielä sen sata kertaa.
ikärajaa molempiin sukupuoliin. Meillä rajana on kouluun meno eli n. 7 vuotta.
Itse antaisin laittaa jos haluaa. Tosin poika on vasta 4-vuotias ja isä ei varmaan suostu.
murrosikään kuuluvat eri asiat kuin 4-vuotiaalle
Tyttärelleni voisin tuossa iässä jo antaakin luvan korviksiin, mielummin kyllä myöhemmin. Koen kuitenkin että poika on eri asia. Heillä kyse on "muoti-jutusta" kun taas tyttö tulee todennäköisesti pitämään korviksiaan loppuikänsä.
ap
eri asia kuin ikä...
Juu ja ei mun 4v mitään korviksia ole vielä halunnut, mutta toki pikku nicopetteri sellaisen saa mun puolestani jos haluaa myöhemmin.
t. yh
heh, mitä päättelyä! Hyvä yh, uskon, että nicop. saa mitä haluaa. Nyt ja aina.
Ihan järkkyä laittaa pojalle korvis
Vierailija - 08.05.10 06:14 (ID 10442795)
mut jos pakko on, niin ehkä 5.-6.luokkalaiselle antaisin, riippuen lapsen kehitystasosta
Mitä järkkyä siinä on, urpo??
Kysyi korvista kun oli 3v. Poika pitää kaikesta kauniista :)
Mitä pahaa siinä on?????
Meidän poikaa ette saa Nicoperreriksi väännettyä, ette sitten millään. Perheensä ylempää keskiluokkaa, kuri ja järjestys löytyy vanhempien toimesta, kohtelias ja suloinen 5v.
Nähtäväksi jää muuttuuko mieli kouluikään mennessä.
koska pojalle ei korvikset kuulu. Tulee mieleen just semmonen tyyppi, jolla ei elämässä kovin hyvin lähde kulkemaan, joku Nico.
jonka vanhemmilla on vähän oudot arvot
mut jos pakko on, niin ehkä 5.-6.luokkalaiselle antaisin, riippuen lapsen kehitystasosta
tai on maininnut asiasta muutaman kerran.
Vielä en ole antanut ottaa, mutta jos myöhemmin rupee haluamaan oikeesti, eli siis puhuu asiasta usein, niin annan ottaa.
Jos lapsi ei saa lapsena kokeilla korviksia, punkkaritukkaa tai erikoisia vaatteita, niin miten lapsi löytää itsensä ja oman tyylinsä?
silloin on jo nii nvanha, että ymmärtää asian myös poikien sosiaalisen ympäristön kannalta) ja osaa pitää reiän kunnolla puhtaana. Mut ei vielä alakoulussa.
Meillä nyt 6v lokakuussa 7v täyttävälle pojalle käytiin tänään laittamassa, jos poika itse tahtoo niin mielipiteeni on se että pienempi paha nyt kun minä valvomassa putsausta ja hoitoa kuin sitten kun millää ei väliä. jos joskus tahtoo pois niin sitten otetaan ei siinä mielestäni pahaa ole... :)