Atria, KANANNAHKA EI OLE JAUHELIHAA
Kumma juttu kun kanannahkasta muuntuu tehtaassa jauhelihapihvi, eikä myyntinimenä ole edes broilerijauhelihapihvi.
Tuo täyttää huijauksen merkit. Kanannahka on hyvää jos sen paistaa kanan kanssa itse uunissa, mutta Atrialla sitä ei ole käristetty siten. Miksi jauhelihapihviä, jossa on "lihaan verrattavia aineita" 14% edes saa kutsua jauhelihapihviksi?
Jauhetaanko kanan nahkoja myös normaaliin Atrian jauhelihaan?
Kommentit (8)
jänteitä ja sidososia vai kamaraa eli sian nahkaa?
Eikös lihapullat ja jauhelihapihvit ole samaa tavaraa? Lapsiperheissä käytetään varmaan enemmän lihapullia, miksei niistä puhuta mitään?
ne olleetkaan hk:n pihvejä joista puhuttiin. Atrian pihveissä on seuraavat raaka-aineet:
vesi, koneellisesti eroteltu broilerinliha, sianliha, soijaproteiinivalmiste, naudanliha, korppujauhe (vehnä), perunatärkkelys, mausteet (mm. sinapinsiemen, paprika, valkosipuli), glukoosi, suola (1,1%), silava, naudan rasva, vehnäkuitu, emulgointiaine auringonkukkalesitiini, stabilointiaine E 331, arominvahvenne E 621, hydrolysoitu vehnäproteiini, aromit (mm. valkopippuri, muskottipähkinä, selleri, inkivääri, kurkuma).
Mikä ihme tässä uutisessa nyt ihmisiä järkyttää? Oletatteko, että jauhelihapizzakin tehdään enimmäkseen jauhelihasta tai tonnikalasalaatti tonnikalasta?
on murskaamalla luista erotettu lihat, mitä ei leikatttua saa.
Arominvahvenne E 621 on suomeksi myös natriumglutamaatti.
Jauhelihapizzaa ei tehdä kanannahkoista tai siinä pitäisi olla olla nimenä silloin kanajauhelihapizza.
Kiinasta tuotuja siansuolia, johon makkara pursotetaan. Yleensä noissa makkaroissa on kamaraa eli sian nahkaa aineosana ja natriumglutamaattia mausteena.
kanannahkaa 4%. Kanan ja sianlihaa suunnilleen saman verran, yhteensä n 40%.
on murskaamalla luista erotettu lihat, mitä ei leikatttua saa. Arominvahvenne E 621 on suomeksi myös natriumglutamaatti. Jauhelihapizzaa ei tehdä kanannahkoista tai siinä pitäisi olla olla nimenä silloin kanajauhelihapizza.
mutta onkos niissä jauhelihapizzoissakaan eniten sitä jauhelihaa? Eikö niiden kuuluisi olla vehnäjauhopizzoja?
näin lakon aikana. Kuka näpäytti ja ketä?