Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Krp iski keskustan puoluetoimistoon

Vierailija
07.05.2010 |

Keskusrikospoliisi on suorittanut pakkokeinoja keskustan puoluetoimiston tiloissa. Rikostarkastaja Erkki Rossi vahvisti tiedon Helsingin Sanomille perjantaina.



Hänen mukaansa pakkokeinot eivät liity keskustapuolueen toimintaan, vaan kyse on Rovaniemen kelkkatehtaan rakentamiseen liittyvistä epäselvyyksistä.



”Olemme tehneet eri henkilöihin kohdistuvia tutkintatoimenpiteitä, Kyse on puolueen palveluksessa olevista henkilöistä ja rikosepäillyistä, ei puolueen toiminnasta”, Rossi korosti. Helsingin Sanomien tietojen mukaan poliisi oli puoluetoimistolla tällä viikolla. Rossi ei tarkemmin halunnut kertoa, milloin tutkinta on tehty.



Helsingin Sanomien tietojen mukaan poliisi on tutustunut mapeissa olevaan materiaaliin ja tutkinut muun muassa joitakin tietokoneita.



Rovaniemen kelkkatehdashankkeeseen liittyvä henkilö keskustan puoluetoimistossa on ainakin puolueen yhteyspäällikkö Lasse Kontiola, joka myös on mukana Rovaniemen kunnallispolitiikassa.



Keskustan puoluesihteeri Jarmo Korhonen kertoi perjantaina tietävänsä, että poliisi on käynyt puoluetoimistolla. Hänen mukaansa poliisiviranomaiset tai syyttäjä, eivät ole virallisesti hänelle kertoneet mistä on kyse. Hän arvioi, että toimenpide liittyy Rovaniemen asioihin.



Korhonen korosti voimakkaasti Kontiolan oikeusturvaa ja sitä, että ei halua kommentoida keskeneräistä, poliisitutkinnassa olevia asioita.

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla