Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Auttakaa uusavutonta!

Vierailija
07.05.2010 |

Keitin vauvalle lohta (kaupan kalatiskiltä ostettua) ja pakastin sen jääpalalokerossa. Nyt koko pakastin haisee aika pahalta. Onko kalassa jotain vikaa vai onko ihan ok sulattaa sitä vauvan soseen sekaan? Toisaalta ainahan kala haisee...

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
07.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

maista sitä, ja tutki, maistuuko se asialliselta. Kalan pahenemisen huomaa mausta tosi nopeasti.



Jatkossa työnnä se jääpalarasia muovipussiin ja pussi solmuun niin hajut ei siirry sen enempää kalasta pakastimeen kuin pakastimesta kalaan (voi olla tosi yök näåinkin päin).

Vierailija
2/8 |
07.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

että ihan ok. Olis vaan kannattanut pakastaa esim ilmatiiviissä pussissa. Voi olla, että jos sulla on siellä pakkasessa leipää tai pullaa niin maistuvat kyllä kalalle.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
07.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sulatuskin on helpompaa ja on ilmatiivis pussi. Niitä pusseja on siis myytävänä ihan pieniäkin...



http://www.minigrip.fi/minigrip



On kätevää kun on valmiina annoksina :)

Vierailija
4/8 |
07.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

jääpalalokeron lämpötila ei ole tarpeeksi matala, jotta siellä voisi pakastaa tai säilyttää elintarvikkeita.

Käytä kunnon pakastinta (-22 C), en suosittele käyttämään ko. elintarviketta.

Jos sinulla ei ole kunnon pakastinta, niin osta pakastettua lohta, niitä on sellaisia kuutioita, käytät osan vauvalle ja teet lopun itselle ruuaksi.

Vierailija
5/8 |
07.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

jääteön säilytysohje: Jääkaapin pakasteosassa 4-5 tuntia....ei sovellu pakastamiseen.

Vierailija
6/8 |
07.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

vai siinä rasiassa, jossa vedestä tehdään jaapaloja ihan tavallisessa pakastimessa?



Jaakaapin pakastelokeroa ei tosiaan voi käyttää pakastamiseen, mutta sitä jaapalarasiaa (siis sitä muovista lokerikkoa, jka täytetään vedellä ja työnnetään pakastimeen) voi toki käyttää, mutta se täytyy sitten tosiaan laittaa vaikka muovipussiin tai peitellä huolellisesti elmukelmulla hajujen ja muun kontaminaation estämiseksi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
07.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joo, ilmatiivis pussi tosiaan tästä lähtien... Ja jääpalalokerolla tarkoitin tosiaan lokeroa, jossa tehdään jääpaloja ja joka sitten laitetaan ihan tavalliseen pakastimeen.

Vierailija
8/8 |
07.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

tosi nopeasti. Se on periaatteessa vielä syömäkelpoista, mutta rasvaisena siihen tulee jo päivässä eltaantunut ja tympeä maku. Mä en itse pysty syömään edellispäiväistä lohta ollenkaan, vaikka moni sitä vielä tarjoaa ja syö hyvillä mielin. Siksi en myöskään pakastaisi kypsennettyä lohta, mieluummin raakana pakkaseen, missä se säilyy kyllä ainakin kuukauden. Kalahan kypsyy parissa minuutissa jäisenäkin, joten valmistaminen on melkein yhtä helppoa kuin sulattaminen.