Jos joku sanoo harrastavansa karaokea, mikä on ensimmäinen ajatuksesi?
Kommentit (10)
joku on ymmärtänyt miten paljon laulaminen ihmiselle antaa.
Jos joku harrastaa karaokea, on se mielestäni vähän eri asia kuin se, että käy kännissä hoilottamassa kulmakuppilassa.
Ja sit vielä: olen tosi kateellinen, sillä haluaisin niin osata laulaa. Enkä osaa yhtään.
Minä harrastan karaokea kotona.
Olen rekisteröitynyt karaoke partyyn
http://www.karaokeparty.com/fi/
ja maksanut 5 € kuukausimaksun ja laulelen omaksi ilokseni.
Olen huomannut kehittyneeni sillä saan kohtuullisia pisteitä.
Meilä on myös tangokaraoke dvd ja sitä pyöritän tietokoneessa silloi tällöin.
Olin kouluaikoina 9 laulaja. Suosittelen lauluharrastusta muillekin. Ehkä joskus rohkenen laulaa myös karaokekuppilassa mene ja tiedä.
Käyn ravintoloissa todella harvoin, viimeksi neljä vuotta sitten.
Ensimmäisenä tuli mieleen, että toivottavasti osaa edes laulaa...
Mutta on kai sitä huonompiakin harrastuksia, vaikka en ole itse koskaan karaokea kokeillutkaan.
Siis samalla tavalla vaikka, jos joku kertoo harrastavansa postimerkkeilyä. Ovat molemmat sellaisia asioita, joita minä en harrasta, mutta varmaan ihan ok, jos tykkää.
Itse asiassa eräs tuttavani harrastaa karaokea. Oppi sen Japanissa asuessaan ja täällä oli aluksi ihmeissään, kun mistään ei meinannut löytyä siistejä karaokepaikkoja.
harrastaa pitsinnypläystä
ei kaikista voi tulla paula koivuniemiä tai madonnoja
eka ajatus on, että mahtaakohan kalja maistua kovastikin
ja mieheni sanoo, että eksä ei voinut juoda baarissa, että pystyi laulamaan. harrastus siis oli todellakin laulaminen, ei se baari tai juominen.
en itse tunne karaokeharrastajia sen kummemmin, mutta mieheni kotipaikkakunnalla se on kuulemma jokaisen "kotibileharrastus" ja minusta se on hassua. omasta tuttavapiiristäni kenelläkään ei ole noita laitteita.
enpä ajattele mitään, jos joku tuollaisen harrastuksekseen mainitsee.
Jos siisti yleisilme, niin mitä ilmeisimmin avoin ihminen joka ihan vaan pitää karaokea hauskana harrastuksena samaan tapaan kuin seurapelejä, tikanheittoa, pesäpalloa...
Karaokea voi laulaa myös ilman viinaa, joskus se on jopa syy olla juomatta seurueessa niin paljoa, kun pitää keskittyä olennaiseen eli laulamiseen. luo positiivista yhteishenkeä.
mutta todennäköisesti huomattavasti parempi kuin mulla, koska itse en ilkeä laulaa kuin suihkussa, jos sielläkään.