Pääseekö Espoosta Karjaalle ilmaiseksi paikallisjunassa? ov
Ehkä tyhmä kysymys, mutta mietin että kun Karjaalle mentäessä mennään jotenkin uudelle vyöhykkeelle tms., niin pääseekö silti S- tai Y-junassa ilmaiseksi vaunujen kanssa?
Kommentit (8)
Karjaa ei ole pääkaupunkiseutua. Joillain kunnilla, esim. Keravalla, on käsittääkseni jotain omia sopimuksia, mutta Karjaalla ei.
Nykyään pääsee Kirkkonummelle junalla ilmaiseksi, koska on laajennettua YTV:n aluetta.
Toi oli ihan uutta tietoa että täytyy ostaa lippu. Pääseekö ilmaiseksi siis ainoastaan Helsinki&Vantaa&Espoo -alueen sisällä?
En minäkään tiennyt että Karjaalle ei *paikallis*junalla pääse ilmaiseksi, kuljen kyllä aika usein vaunuilla Kirkkonummi-Helsinki -väliä, ilmaiseksi.
Ja Tampereelta Turkuun ei kulje paikallisjunaa, kuka idiootti viitsii edes rinnastaa tämän keskustelun kaukoliikenteen juniin?
ilmaiseksi vaunuilla. Itse tiedän vain pääkaupunkiseudun, esim Jyväksylässä maksetaan aina.
Minä olen mennyt kerran ilman rattaitakin ilmaiseksi Karjaalle. Ei vaan näkynyt lipunmyyjää ja hikiset rahat kourassa hyppäsin junasta ulos. :o)
Ei päse edes espoosta kirkkonummelle ilmaiseksi vaunuilla. Lippu on ostettava