Sain uuden pankkikortin maaliskuussa
Nyt olen kolmessa viikossa oppinut pitämään aina oletettuja ostoksia vastaavan summan käteistä mukana. Uusi sirukortti ei kelpaa suurimmassa osassa käyttämiäni liikkeitä, jolloin on pakko olla ostoksiin selvää rahaa.
Kommentit (4)
joka toimii kortinhaltijalla kuin pankkikortti, mutta on itseasiassa Luottokunnan kortti eli käy vain niissä liikkeissä, joissa Luottokunnan kanssa sopimus. Toimii siis samalla lailla kuin Visa Electron. Ja muuten kauppias joutuu maksamaan "provikan" niillä korteilla tehdyistä ostoksista, ihan kuin normi Visan, Masterin tms. ostoista.
Paska systeemi näin yrittäjää ajatellen!
toimiiko kortti vai ei. Jos siis on korttipääte, jossa sirunlukija (muunlaisia tuskin enää juuri missään on edes). Jos kaupalla ei ole Luottokunnan kanssa sopimusta, kortti ei käy, vaikka miten sitä magneettijuovaa vinguttaisi.
Eikös se sitten toimi "vetämällä" se kortti? Niin ne ainakin mun kortin veloittaa jos ei siru toimi.