Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

miten suhtautua 4-vuotiaan lääkärileikkeihin?

Vierailija
05.04.2010 |

kun kaverinsa kanssa olisivat riisuneet housutkin pois. pitääkö ne kieltää, kuten kehotin pitämään vaatteet päällä, vai miten ohjata lasta?



kuulunevat ihan tavallisina asioina lapsen kehitykseen, muistan itsekin joskus sellaisia leikkineeni lapsena. mutta nyt en osaa vanhempana sanoa, miten pitäisi suhtautua.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
05.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on hieman samanlaisia tilanteita. Minun vanhemillani on siajispoika joka aina välilä on meillä ja leikkii minun kaverini tytön kanssa. Pariin otteeseen ollaan yllätetty heidät pussailemasta ja vähissä vaatteissa. Tämä poika on hieman vanhempi tyttöä. Ei olla asiasta silloin senn kummemin sanottu. Ollaan vaan pyydetty tulemaan meidän seuraan leikkimään.



Myöhemmin ollaan pojalle selitetty että pussailu yms. on kivaa, mutta aina pitää muistaa että ketään ei saa sellaiseen pakottaa. Vaan sen pitää olla molemmista mukavaa.



Tietty kun kysymys on neljävuotiaista niin voi olla helpoin ettei asiaan kovin paljoa kiinnitä huomiota. Se kuuluu ikään. Toki voi pyytää siirtämään leikit teän nähtäville tms. Älkää kuitenkaan syyllistäkö ja pelotelko.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla