Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Hyviä leipäreseptejä leipäkoneeseen?

Vierailija
24.03.2010 |

Hankittiin leipäkone, mutta nyt kaikki kokeillut reseptit on liian "pullamaisia". Mieluummin tehtäisi sellaista tyyliin Stockan herkun leipää eli sellaista jyväistä ja täyteläistä kunnon leipää > halonhakkaajan leipä, rusinaleipä, välimeren leipä jne. Erikoistakin voi olla, kunhan olisi tarpeeksi leipämäistä.



Olisiko teillä vinkata reseptejä? Olisin tosi iloinen :)

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
24.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä mies tekee leipiä, mutta sinne hän heitteleen hyvin jyviä. Ohjeet on meillä jostain paksusta keittokirjasta kaikki, vähän soveltaen tosin. Pirkalla on sellainen hauska kuin salaattisekoitus ja siinä on kivoja eri siemeniä, joten siitä tulee hauska leipä.



Tässä joku ohje, jonka pöllin miehen google dockseista ;-)



Kurpitsaleipä



3,75 dl

vettä



3 rkl

öljyä



1,5 tl

suolaa



1,5 rkl

siirappia



2,5 dl

kaurahiutaleita



1 dl

kurpitsansiemeniä



7 dl

vehnäjauhoja



2,3 tl / 7 g

kuivahiivaa



Meillä on aika iso leipäkone, joten kannattaa tarkistaa, että ei ole liian iso ohje teidän konnaan. Kurpitsansiemenethän ehkäisee hyvin eturauhassyöpää, mut ihan yhtä hyvin voi käyttää muitakin siemeniä tai vaikka mainitsemaani siemensekoitusta. Mies on laittanut myös esim. tuohon edellä mainittuun aurinkokuivattuja tomaattejakin.



Myös sellainen setsuurileipä on leipäkoneella tosi hyvää, siis vaikka tähän aikaan vuodesta pääsiäislimpun tapainen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän yhdeksän kahdeksan