Miten tallennat lapsen (luokka)kavereiden puhelinnumeroita kännykkään?
Etenkin sellaisten, joiden kanssa et muuten ole tekemisissä? Mutta tarvitset toisinaan numeroa kaveritapaamisten yms vuoksi?
Mulla alkaa olla puhelimen muistissa sekalainen seurakunta lasten kavereiden vanhempien numeroita, mitään järkevää kaavaa en ole tehnyt niiden tallentamiseen. Lisääntyvt vaan juuri nyt kovaa vauhtia, joten kannattaisi kai olla jotenkin selkeästi...
Kommentit (6)
Eli tallennat numerot vaan niin että joka nimen edessä on tuo Q tmv. kirjain, esim. Q Kalle tai QKalle jne.
Tyttäreni kaverit tallennan yleensä näin: "Mirkku, laillinen vuonna 2014".
Malttaa paremmin odottaa että pääsee vähän..;)
t. Perheenisä
... ja tiettyyn yhteyteen liittyvillä on kaikilla kirjainkoodit alussa, niin että löytyvät samasta kohtaa kännykän puhelinluetteloa. Siis esim.
A Elisa (Anun luokka- ym. kaverit)
A Jenna
A Mari Jennan äiti
Jumppa Minna (kerhonvetäjä)
Jumppa toimisto
Jumppa Emmi (jumppakaveri)
V Elias (Veetin kaverit)
V Jussi Eliaksen isä
jne. en tiedä sopiiko tarpeisiisi, mulle sopivan selkeä systeemi.
eli ko lapsen nimen ensimmäinen kirjain ja sen jälkeen kaverin nimi sekä lisäksi äidin/isän nimi jos lapsella ei vielä ole kännykkää.
Helppo erottaa numerot kun tiedän ekasta kirjaimesta minkä lapsen kaverista kyse. Toki jos kaikkien lasten nimet alkaa samalla kirjaimella laitat sitten vaikka kaksi kirjaimisen yhdistelmän.
Meillä neljä lasta.
Esin vaikka A Maija A Ville A Liisan äiti A Matti jne. jne. Näin nimet ovat kaikki "A jotain" ja peräkkäin kännykän nimilistassa.
Kannattaa ehkä valita kirjain jota ei muuten "käytä", esim. A:lla alkavia tuttuja sinulla lienee aika paljon, joten laita vaikka Q-kirjaimen "alle" kaikkien luokkalaisten numeroiden eteen niin helppo löytää eivätkä sotke jos etsit vaikka siskosi "Anniinan" numeroa puhelimesta.