Mihin koululainen koko kesäksi kun olen töissä???
Kommentit (12)
Hoitovapaalla ekaluokkalaisen ja taaperon kanssa...
Harmi että olisi plusmiinusnolla tehdä tällaista 'virallisesti', muuten tykkäisin tosi paljon...
Avaimet kaulaan. Ja valmisruokia jääkaappiin mikrotusta varten. Mikä ongelma toi on?
7-v pihalla avain kaulassa 10 tuntia? Lastensuojeluhan siihen jo puuttuu.
7-v pihalla avain kaulassa 10 tuntia? Lastensuojeluhan siihen jo puuttuu.
Eikö naapurustossaole ketään kotona lsten kanssa, saisi samalla vähän extra rahaa.
hoitoon ja leikkimään meidän lasten kanssa:) Olen kotiäitinä.
meillä koululaiset isänsä luona, mummoilla, kavereilla jne. milloin missäkin
Silloin kun olin itse "pieni" ala-asteikäinen kuitenkin, olin kuukauen tätini luoa yhen kuukauen. Samalla saatiin seuraa serkkuni kanssa toisistamme. Päivisin oltiin yksinkin, mutta hyvin pärjättiin. Itse taisin olla kymmenen vanha..serkkuni jotain setsemän. Seuraava kuukaus oltiin sitten meillä, tässä etuna oli mummola tien toisella puolella. Hyvin pärjättiin ja serkkuni luona tiedettiin että mummo ainakin on puhelimen päässä jos jotain asiaa tulee. Ruuat saatiin sille mallille että ei ollut kuin lämmittää. Paljon oltiin ulkona avaimet kaulassa. Mutta tokihan tämä riippuu lapsesta..siis asian toimivuus. Meillä se toimi.
Mä olen jo hyvissä ajoin ilmoittanut, että pystytään jeesaamaan ekaluokkalaisten loma-aikoina. Ehkä teidän luokalla ei ole vanhemmat hoksanneet, että joillakin voi olla tosi ongelmallista loma-aikoina.
Kysäsepä nätisti, niin ettei kenellekään tule tunnetta "voi ei, kai meiä on pakko...", vaan että ennemminki tulis fiilis "jaa, jos tuo kaveri tulis meille viikoksi-pariksi, niin olispa meidänkin tenavalla aina leikkikaveri lähellä".
Avaimet kaulaan. Ja valmisruokia jääkaappiin mikrotusta varten. Mikä ongelma toi on?
on varmasti se mistä lapsi itse nauttisi eniten. Ja saattaisi jopa oppia jotain.
Tosin ei koko kesäksi.
10 tuntia yksin on liikaa 7-v:lle on sisällä tai ulkona.
Ulkona todennäköisesti leikkii toisten lasten kanssa. Tietysti pitää olla joku johon saa heti yheyde puhelimella jos on jokin hätä.
kummeille, naapureille, luokkakavereille, iltapäiväkerhot järjestävät myös usein kesätoimintaa.