Onko teillä muilla kotiäideillä tällaisia päiviä
Huomioin äsken, että olen ollut nyt 2 vuorokautta putkeen tämä sama yöpaita päällä. Tukkaanikaan en ole kahteen vuorokauteen harjannut. Naamani sentäs pesin illalla samalla kun hampaat...
Eilisen päivän roikuin miltei koko ajan netissä. Tänään ajattelin taas olla vähän enemmän kunnollinen, ja tulin tänne nyt kun lapsi on päikkäreillä.
Niin ja tänään jopa sain koneellisen pyykkiä pestyä ja hinkkasin syöttötuolista ruokaroiskeet. Ja vähän järjestelin.
Muuten varmaan hissuttelen tämänkin päivän tässä yöpaidassa, jos illalla sitten kävisi suihkussakin ja vaihtaisi vaikka ennen nukkumaanmenoa puhtaan yöpaidan :D
Joo ja siis ei mulla kaikki päivät mene näin. Joinain aamuina pukeudun ihan nätisti ja meikkaankin n. 3-4 päivänä viikossa. Yleensä silloin siis kun pitää poistua kotoa. Kauppaankaan en kehtaa ilman meikkiä mennä.
Mutta sitten tosiaan on joskus näitä päiviä, että ei oikein viitsi edes pukeutua. Mites teillä muilla?
Kommentit (22)
synnytyksen jälkeen saattoi ollakin yöpaita ympäri vuorokauden päällä. Ei kyllä sen jälkeen.
Mahdollista kun lapset on sen ikäisiä
mullakin on tuommoisia päiviä joskus. Ja sitten siitä saa kamalan huonon omatunnon :O Ei kai se nyt voi olla väärin joskus vaan lorvia jotain päivää sisällä ja istua koneen ääressä iso osa päivästä. Lapsia mulla kolme, joten leikkikavereita toisilleen ovat, että ei semmoista jatkuvaa viihdyttämistä tarvikaan. Voi siis välillä pitää tuollaisia päiviä. Ei äitinkään tartte joka päivä jaksaa olla niin tehokas :) Suodaan se itsellemme.
on vähentynyt huomattavasti. Vähemmän pakkelia ja joskus meikittömiä päiviäkin. Tukka (puhdas) aina ponnarilla. Yöpaitaa en käytä, mutta olohousuissa saatan viettää päivän. Puolivuotias nukkuu päikkärit ulkona, joten joskus on päiviä jolloin "pukeudun" vasta iltasella kun vien koiran pidemmälle lenkille.
Käyn joka päivä pesulla ja hiuksenikin pesen 2-3 päivän välein. Vaikka laiskottelenkin kotona aika lailla välillä, en perushygieniastani ole tinkinyt tippaakaan. Joskus sunnuntait menee yöpaita päällä mutta se johtuu siitä, että silloin pesen pyykkiä koko päivän, enkä voi mennä suihkuun samaan aikaan.
Olen ollut 3,5 vuotta kotona, nyt kahden lapsen kanssa. Hajoaisin, jos olisin neljän seinän sisällä kaksi vuorokautta.
Laiska kyllä olen ja pyykkivuori tuolla odottaa pienentäjäänsä, mutta kyllä vaihdan vaatteet ja kampaan tukkani - ja meikkaan joka päivä. Ihan oman viihtyvyytenikin takia. Kotihommat hoituu omassa tahdissaan ja perussiistiä on aina. Mutta ryytyminen ei sovi luonnolleni.
Mä en koskaan ole voinut vaan roikkua netissä yöpaidassa, koska koira tarvitsee ekan ulkoilulenkin heti aamusta. Ja kun kerran täytyy pukeutua, on sama pukeutua kunnolla ja meikatakin, ja sitten voikin jo lähteä aamukävelyn jälkeen jonnekin muualle, kerhoon tai kaupungille.
Mut se ei tarkoita etteikö minusta ois ihanaa edes silloin tällöin haahuilla ja laiskotella aamulla tai vaikka koko päivän. Ei aina tarvitse olla tehokas! Älkää nyt yhtään syyllistäkö itseänne te jotka VOITTE köllötellä koko päivän!Se tekee hyvää mielenterveydelle!
En siis sano tätä paheksuen. Mutta olen vain sellainen ihminen, että en voisi kahta päivää kulkea yöpuvussa ja käymättä pesulla.
Toiseksi, kävin lasten kanssa kerhoissa ja puistoissa ja muutenkin puuhasteltiin paljon. Ei olisi oikein toiminut tuo yöpukupäällä surffailu pari päivää.
Ok sille, kenelle se sopii. Mutta itse olen aamuvirkku, joka laittaa vaatteet päälle ja alkaa aamusta touhuamaan. Jopa silloin kun olin kotiäitinä.
Silloin meni parikin päivää yöpuvussa ja hiuksia harjaamatta, minusta ihan sallittua äitiyslomalla olevalle :)
eikä kahta päivää samoissa, mutta esimerkiksi tänään on mennyt koko päivä collegehousuissa ja löysässä tunikassa, jota en ehkä ihmisten ilmoille koskaan laittaisi. hiukset kyllä harjasin, mutta se tapahtui ihan vain siitä syystä, että harja oli jäänyt vessan pöydälle ja kädet pestyäni tuo oli automaattinen toimenpide.
muuten olen kyllä puuhastellut tänään ihan hyvin. pessyt pyykkiä useamman koneellisen, tyhjentänyt ja täyttänyt tiskikoneen, pyyhkinyt pöytiä ja peilejä, valmistanut kaksi eri ruokaa, toisen tälle illalle ja toinen on miehelle huomiseksi, kun lähden työreissuun. vielä voisi lattiat pyyhkäistä pikaisesti ja korjata lapsen housut, mutta muuten on kyllä tosi lekottelupäivä. kun on kotona, nuo kotityötkään ei tunnu niin pahoilta kuin työpäivinä.
ole vielä tähän mennessä ollut yhtään päivää, etten olisi vaatteita pukenut päälleni. Ei ollut edes pahimmassa raskauspahoinvointivaiheessa tuollaista!
Lapsi nyt 7,5kk ja ulkona käydään joka päivä, ihan ilman meikkiä kuten aina ennenkin (joten minä olen kyllä laiska ihminen).
Meillä on niin viileä talo, ettei täällä pelkässä yöpaidassa tarkene. Mutta muuten on mennyt kyllä päiviä miten kuten puettuna ja meikkaamattomana.
aika samanlaista, mutta vaatteet puen herättyäni, jos joku tulee yht`äkkiä soittamaan ovikelloa, muuten en varmaan kehtais pukea. Hampaat unohdan usein pestä kokonaan, huomaan vain illalla että en ole muistanut aamulla pestä ja illalla en useinkaan jaksa! meikkaan nykyään tosi harvoin, kauppaan on pakko meikata vähän eli noin kerran viikossa! sitten jos joku on tulossa kylään niin menen äkkiä vessaan, laitan hiukset siististi ponkkarille ja vähän meikkiä naamaan sekä vaihdan nätimmät vaatteet.
vauvaa ja koiraa puolenpäivän aikaan ja meillä heräillään siinä 8 aikaan ja puen vauvalle päivän vaatteet päälle ja samalla itelleni. AAmulla keitän itelleni kahvit ja syön leipää, kun vauva jokeltelee lattialla. Viimeistään kello 11.00 vauvalle kiinteet ja ulkovaatteet päälle ja vaunuihin odottamaan kunnes saan koiralle valjaat päälle.
Ihmettelen näitä, jotka kerkiää netissä roikkumaan, kun itselläni harvoin siihen aikaan, kun on siivousta, ruoan laittoa ja välillä käydään ihmisten ilmoilla. Tänään pitkästä aikaa oli aikaa istahtaa koneelle.
Joku täällä joskus hyvinkirjoitti "Look good, feel good" ja olen sen huomannut todeksi. Etenkin jos nuorin on yöllä valvottanut ja veto poissa, niin siisti ulkomuoto tuo ainakin mulle heti ryhtiä eloon.
Aina aamulla käyn pesulla ja pukeudun. Olen aina sen näköinen, että kehtaan avata oven/viedä roskat/hakea postin. Meikkaan lähes päivittäin ja hiukset voi olla joskus vähän likaiset, jos ei aikaa pestä ja föönata eikä erityistä menoa, mutta aina siististi ponnarilla tms.
Joskus on laiskottelupäiviä ja teen vaan pakolliset kotityöt: ruuanlaitto ja keittiön siivous joka ruuan jälkeen. huonolla säällä voi lintsata lasten ulkoilustakin ja vaan leikkiä heidän kanssaan...
, että koti pysyis siistimpänä ja lapset sais läsnäolevamman äidin. Mutta kun olen niin saamaton...
...oon kotona kahden nappulan kanssa ja aina joskus on vaan pakko antaa itselleen lupa olla yöpaidassa ja villasukissa koko päivä. Lapset onneksi vielä alle kouluikäisiä :)
Silloin kun tulee vieraita tai menen jonnekin laittaudun aina siististi, eikä kukaan varmaan usko että joskus oon ihan homssu.
tutulta! :)
Lapset nyt 1v ja 2,5v ja ei kauheasti ulkoilla näillä keleillä. Välillä voi mennä 2 vuorokautta niin etten käy ulkona muuta kuin postilaatikolla!
Ja lapset kyllä viihtyy, toi 2,5v teki just tänä aamuna 45 minuuttia palapelejään tossa lattialla kun minä surffasin netissä! Ja 1v konttaili innoissaan pyykkikasassa melkein yhtä kauan! Eipä olisi viihtynyt niin hyvin omissa leikeissään jos meillä olisi siistiä eikä pyykkikasoja lattialla!
Mä oon NIIN laiska, inhoan siivousta. Meillä käy siivoja joka toinen viikko ja sitä siivooja tuloa edeltävä päivä on kamala, kun pitää kerätä kaikki kamat paikoilleen!
Mutta mä lohduttaudun sillä että sitten kun kotiäitiys pian loppuu niin on aikaa koko loppuelämä suorittaa.
Ja uskokaa tai älkää, töissä mä olen ihan hypertehokas ja todella ahkera ja tunnollinen työntekijä, työkaverit naureskelee välillä että oon ihan maaninen työintoineni. Mistä sitä maanisuutta saisi kotihommiinkin?
mutta kun on tapana käydä ulkoilemassa pojan kanssa, joka siis jo 1,5 v joka päivä kahdesti, niin ei kovilla pakkasilla ulos viitsi lähteä pelkkä yöpaita päällä ;)