Kroatia/Montenegro, kenelläkään kokemusta matkailusta tuolla suunnalla?
Onko kukaan palstalaisista matkustanut Kroatiassa tai Montenegrossa?
Haluaisin vinkkejä varsinkin omatoimisesta automatkailusta lasten kanssa? :)
Kommentit (5)
Jotenkin aitoa ja silti palveluja turisteille; ystävällisiä ihmisiä eikä rahastamisen tunnetta + upeat maisemat
Mutta autoilusta en osaa sanoa mitään.....
Sopii lapsiperheille, jos lapset isoja ja osaavat uida erittäin hyvin myös syvässä vedessä ja aallokossa. Rannat ovat kivikkoisia ja vesi syvää, mutta kirkasta.
Paikoista, joita ei lomaoppaasta löydy :) Esim. jokin pieni kylä tai ranta.
Me lennämme Dubrovnikiin ja siitä lähdemme välittömästi vuokra-autolla Montenegroon, jossa vietämme Kotorin lähistöllä reilun viikon ja takaisin tullessa olemme pari yötä Dubrovnikin lähellä Cavtatissa.
Onko Dubrovnik näkemisen arvoinen paikka? Netistä olen öytänyt ristiriitaista tietoa. Toiset pitää paikkaa turistirysänä, toiset kehuu paikan olevan kaupungin kokoinen museo.
Onko joku käynyt jollain veneretkellä? Sellainen kiinnostaisi myös.
Ja uskaltaakohan Montenegrosta tehdä omalla autolla päiväreissun Mostariin, Bosnia Herzegovinaan, vai kannattaisikohan sinne mennä linja-autolla?
mutta Cavtatissa mekin olimme ja se oli kyllä romanttinen paikka :). Loistava paikka siis häämatkallemme, lapsien viihtymisestä en niin tiedä.
Mitä haluat tietää? Ei poikkea mitenkään mistään muista maista. Ruokaa ja majoitusta hyvin tarjolla. Kroatian eteläosa "kivempaa". Plitvitska järvet näkemisen arvoiset, mutta sesonkiaikaan ruuhkaiset.
Ainoa, mitä välttäisin, on pusikoissa/metsiköissä omatoimisesti ravaaminen, jos menette entisille sota-alueille, sillä miinanraivaukset on edelleen vähän niin ja näin.