Onko mies itsekäs, vai pahoitinko mieleni turhaan
Kotiäidin vähäiset murheet, mutta ottaa tuo mies päähän.
Piti lähteä kauppaan lasten ja miehen kanssa koko porukalla päivällisen jälkeen. Olin jo lapsille luvannut. Ollaan oltu jo päiviä sisällä, sillä lapset on olleet sairaana, nyt kuitenkin jo niin kunnossa että kauppaan olisi voinut lähteä.
Mies sitten päätti, että toinen vain meistä menee. Itse olen raskaana enkä mielelläni raahaa niin suuria ostoksia, ja tämän mieheni tietää. Niinpä tuumasin että hän sitten lähtee kauppaan. Lapsi vetäs myös herneet nenään kun kerroin että isi lähtee yksin kauppaan.
Pahoitin mieleni, sillä me oltais kaivattu vähän maiseman vaihtelua monen päivän kotona olon jälkeen. Nyt sitten katson lasten perään vielä illan kun päivän olen niiden riitelyä kuunnellut ja puuttunut pienimmän tuhoamisvimmaan.
Olenko loukkaantunut turhasta?
Kommentit (8)
Jos kerran lapsille oli jo luvattu?
Jos mies muuttaa mieltään, ei sitä koko perheen pidä ilman mutinoita niellä. Olisit sanonut, että selvä, mutta lapset lähtee sitten sun kanssa, koska heille kauppareissu on luvattu. Joten, jos olet hiljaa hyväksynyt asian, niin ei sinulla ole oikeutta loukkaantuakaan.
Mä olisin muistuttanut siitä mitä sovittiin ja pyytänyt että tehdään myös niin. Jos se ei olis miehelle käynyt, niin sitten olisin ainakin miehen mukaan lapset laittanut jos ne sinne kauppaan halusivat? Jos sekään ei olis käynyt niin sitten olisi jo ollut syytä loukkaantua koko porukan pettämisestä ja turhista lupauksista.
Lapset miehen mukaan vaan, jos kerran haluaa, että vain toinen menee. Ei tollasia yksipuolisia mielenmuutoksia saa tehdä. Sä voit sitten kauppareissun ajan käydä vaikka lenkillä tai ottaa muuten aikaa itsellesi.
Selititkö miehelle tilanteen, että kaipaisit yhteistä kauppareissua niistä ja niistä syistä...
Mun mielestä miehen olisi pitänyt ottaa lapset mukan kauppaan siksi, että lapsille annetut lupaukset (varsinkin noin helpot) on pidettävä ja siksi, että sinä saisit olla vähän aikaa yksin kotona ja vetää henkeä.
Sitä en tiedä onko miehesi itsekäs luonteeltaan, enkä sitäkään onko tuo teko sinänsä itsekäs. Ajattelematon se on ja lyhytnäköinen, teille tulee varmaan ankea ilta. Lämmin terveinen sulle täältä!
mieleen etta kotiaitiys on kylla aika ankeeta jos pitaa yhdesta kauppareissusta ottaa pulttia. ja olet viela uudestaan raskaana, eli kiiretta toihin ei taida olla vaikka lapset vituttaa jo talla hetkella.
kun mies tulee kaupasta niin kay itse jossain pyorahtamassa tai vaikka kavelylenkilla tms.
miksei miehesi vienyt lapsia mukanaan kauppaan?