Stressin oireita vai jotain muuta?
Töissä on ollut mieletön kiire viimeiset pari kuukautta ja voimat alkaa olla aika vähissä. Olen huomannut, että keskittymiskykyni on huonontunut, hypin asiasta toiseen kesken työn ja loppujen lopuksi en saakaan paljoa aikaan.
Lisäksi eräänä päivänä pari työkaveria heitti jonkun ihan ok läpän minulle minkä normaalisti olisin ottanut huumorilla, mutta nyt minulle tuli itku silmään.
Lisäksi on tullut fyysisiä oireita, mitkä voivat toki johtua muustakin, mutta päätä on särkenyt, on ollut näköhäiriöitä, niska-hartiaseutu on jumissa ja minua väsyttää koko ajan ihan älyttömästi vaikka nukun reilu 7 h yössä. Haukottelen vaan palavereissa. Myös vatsa on alkanut oireilemaan vaikka en ole muuttanut ruokailutottumuksiani.
Voiko nuo fyysiset oireet johtua ihan stressistä vai pitäisikö lähteä lääkäriin noiden näköhäiriöiden vuoksi.
Helpotusta työkuormaan ei ole näkyvissä.
Kommentit (3)
kuulostaa kyllä aika pahoilta jo. Kannattaako tuollaisessa työpaikassa olla, jossa ei yksinkertaista resursointiongelmaa osata ratkoa?
googlettelepas liikatuotannon oireita, kuulostaa ainakin nuo mätsäävän. Minulla oli tosi pahana tuo että syöksyn tekemään jotain asiaa ja hyppään seuraavaan asiaan saamatta kuitenkaan ikinä mitään valmiiksi.
Nyt kannattaa alkaa hillitä menoa, muuten tulee hankalampiakin oireita, joita voi olla vaikeampi parantaa, noista vielä selviää, kun ei anna tilanteen eli kiireen ja stressin pahentua. sauvakävely tekee hyvää kireille hartioille ja mielelle, suosittelen sitä, etenkin, jos teet paljon päätetyöskentelyä.