Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Olisiko paikalla ketään, joka olisi ollut SOPEUTUMISVALMENNUSKURSSILLA?

Vierailija
17.02.2010 |

esim. lapsen sairauden/kehitysviivästymän takia.



Miten on käytännössä mahdollista olla viikko pois töistä+koulusta tuollaisella perhekurssilla?



Miten käytännössä Kelan tukemille kursseille haetaan?



Voisi tehdä meidän perheelle ihan hyvää, mutta mietitytää tosiaan, miten pystyy järjestämään koko porukalle kesken vuotta tuollaisen vapaan.

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
17.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olemme itsekin miettineet sopeutumisvalmennuskurssia. Mulla ei juurikaan tietoa vielä asiasta ole, mutta mulla on sellainen käsitys, että Kela maksaa vanhemmille korvausta ansionmenetyksestä.

Vierailija
2/7 |
17.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuntoutussuunnitelmassa täytyy olla lääkärin maininta sopeutumisvalmennuskurssista. Sitten vain sopivia hakemaan Kelalta. Kannattaa olla ajoissa liikkeellä sillä paikat saattavat mennä nopeasti. Vanhemmat saavat Kelalta matkakorvauksen ja päivärahan, joten palkatontakin vapaata voi ottaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
17.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

joten voi yrittää sopia työnantajan kanssa kesäloman sille ajalle.



Taitaa vaan jo ensi kesän hakuajat olla ummessa. Mutta todella ensin lääkärinlausuntoon puoltava lausunto ja sitten vaan hakemaan.



Meitä oli 28 perhettä hakemassa, joista 7 valittiin. Ensisijalle asetetaan ne jotka eivät ole aiemmin olleet ko kurssilla. Ja myös diagnoosin mukaan ensin ne jotka saavat korotettua vammaistukea jne.

Vierailija
4/7 |
17.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

oltiin to-su kurssilla, sen verran sai helposti töistä vapaata. Miten, löytyisikö joku kurssi keskelle kesälomia? Varmaan sossun täti osaisi neuvoa?



Suosittelen ehdottomasti menemistä. Vertaistuki on maailman tärkein juttu, ja hyvin päästiin sisään byrokratiaviidakkoon.

Vierailija
5/7 |
17.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

riippuu kurssista ja maksajasta täytyykö olla lääkärinlausunto tai suositus kurssille (ilmankin voi päästä), samoin riippuu kurssista täytyykö olla vammaistukea ja minkä tasoista. Eri kursseja on ympäri vuoden, kesäisinkin on paljon. Töistä kannattaa olla palkattomalla vapaalla, kelalta saa kuntoutusrahaa eli suuruudeltaan sitä normaalia kelan päivärahaa (n. puolet palkasta). Matkat kurssipaikalle korvataan (omavastuu n. 9€/ suunta/ perhe tai ei sitten ollenkaan, riippuu kurssista).



Ehdottomasti kannattaa mennä jos pääsee. Koko perheelle on yleensä mielenkiintoista ja hyödyllistä ohjelmaa. Ja aina on kiva päästä täysihoitoon (5 ateriaa päivässä ja jos se ei riitä niin jääkaapista löytyy usein lisää). Kurssista riippuen vanhemmille voi olla esim. illanviettoa ilman lapsia (esim. ravintolaillallinen tai leffailta tai keilausta jne.).



Kelan kursseille haetaan kelan kuntoutuslomakkeilla ja lääkärinlausunnolla, kysy lisää esim. kuntoutusohjaajalta tms. (sairaalan tms.). Hae ajoissa :)

Vierailija
6/7 |
17.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

kolmen viikon sopeutumisvalmennuskurssilla. Saikkua vaan töistä. Tosin tää oli mulle itselleni.



Kelan toimistossa on joku kuntoutusneuvoja. Mee sinne toimistoon kysyyb.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
17.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Me haetaan aina töistä palkatonta vapaata, ja työpaikalla täytyy olla hyvät perusteet sen eväämiseen. Aina ollaan saatu.



Kelasta voi sitten hakea sitä rahaa (kuntoutusrahaa muistaakseni) kompensoimaan palkkatulon menetystä ja itse kurssihan on ilmainen täysylläpidolla.



Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kahdeksan kahdeksan