Elia vai Elias nimeksi pojalle? Esikoistyttö on Olivia.
Kommentit (17)
jokatapauksessa..
eliaksesta tulee joku vanha ruostunut laiva mieleen...
ja Eliel.
Elia on outo lyhenne ja Elias liian yleinen ja ei niin sovi Oliviaan.
mutta Elia kivempi nimi kuin Elias, joten laittakaa se.
Elias sopii Oliviaan, koska molemmat ovat parin vuoden takaisin muotinimiä.
eri uskontojen jumalia ja profeettoja ja muita taruolentoja.
Ei Elia silti ole mikään suomalainen nimi.
Eli jos olette hyvin uskonnollisia, Elia sopii. Se on minusta aika tyylikäs nimi, mutta tosiaan tuo uskonnollinen konnotaatio on vahva.
Nimi Elia tullaan kuulemaan toistuvasti "Eija". Aion lisätä oman poikani nimeen jälkikäteen s-kirjaimen tämän ärsyttävän seikan vuoksi.
On kivempi.
tunnen perheen, jossa isoveli on Elias ja pikkusisko Olivia :) ja hyvin sopivat nimet yhteen.
eri uskontojen jumalia ja profeettoja ja muita taruolentoja.
Ei Elia silti ole mikään suomalainen nimi.
Samalla periaatteella vaikkapa Maria tai Saara eivät ole mitään "suomalaisia nimiä", toisin sanoen nimiä ollenkaan sinun logiikallasi :D
Koska Eliaksia on niin paljon, et tuolla vähän erottuu. Joka kerhossa on vähintään yksi Elias siinä Aleksin, Nikon ja Jonin kaverina. :)
Vaikka taitaa olla nykyään aika suosittu...
joka esittelee lapsensa aina 'Elia ilman s:ää'.
Elias on siinä mielessä helpompi.
jo yhteen perheeseen?
mä tiedän ainakin yhden.
Taitaa olla vähäsen kasvattanut suosiotaan hiljattain. Elia on siis Vanhan testamentin profeetta, hepreankielinen nimi tarkoittaa "Jumalani on Jah(ve)". Elias on kyseisen nimen kreikkalainen muunnelma.
niin Elia. Elias on tosi yleinen nimi pienillä pojilla.