Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Täällä kehtaan kysyä, voisko joku vastata lainaturvasta?

Vierailija
14.02.2010 |

Jos asuntolainaan ottaa lainaturvan koskemaan työttömyyttä, niin pitääkö molempien jäädä työttömäksi vai vain toisen pariskunnasta, että turva maksaa lainalyhennyksen?

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
14.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on lainaturva myös ja toinen on vakuutettu työttömyyden, toinen kuoleman varalta.

Vierailija
2/6 |
14.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nyt menee vähän aiheen vierestä, mutta pankkien myymät lainaturvat on yleensä TOSI kalliita. Kannattaa selvittää, minkälaista ja minkähintaista turvaa vakuutusyhtiöillä on tarjolla.



Meillä esim. on Tapiolan pariturva, mitoitettu sen suuruiseksi, että jos toinen meistä kupsahtaa, niin sillä vakuutussummalla tulee katetuksi toinen puoli lainasta.



Anteeksi, meni vähän asian vierestä! :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
14.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

yleisesti nuo lainaturvat ei kannata. Lue tarkkaan ehdot. Op.n turvaa harkitsimme.



Mutta päädyimme siihen, että liiton korvauksilla pärjää tarvittaessa.



Ja kuoleman varalle otimme henkivakuutukset vakuutusyhtiöstä, kannattavampaa.

Vierailija
4/6 |
14.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

alalla. Nyt ollut vakipaikka 3 vuotta, sitä ennen usea työpaikka mennyt yt-neuvottelujen jälkeen. Melko varmasti taas kohta työt menee ja asuntoa oltaisiin ostaamassa.



ap

Vierailija
5/6 |
14.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuulutko itse liittoon?



Laittakaa mieluummin joka kuukausi vähän säästöön. Sopikaa lainaan maksuvapaiden mahdollisuus, vain korkojen meksu, jos työttömyys, helpottaa ennen korvausten saantia.

Vierailija
6/6 |
14.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yleensä asuntolainoissa on mahdollista saada ilmaiseksi lyhennysvapaita kuukausia, joko niin ettei tarvitse maksaa mitään tai sitten vain korko. Kuulut varmaan liittoon tai ainakin työttömyyskassaan ja sillä rahalla jo lainaa aika hyvin lyhentääkin. Työkyvyttömyyteen johtavan sairuden ja puolison kuoleman takia taas kannattaa ottaa vakuutusyhtiöstä vakuutus, tulee huomattavasti halvemmaksi, kun samassa on vielä asunto-, auto yms vakuutukset.



Pankkien vakuutukset ovat aikamoista rahastusta, minkä vuoksi niitä yrittävät kaupatakin.