Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Millä tavalla oireeton ihminen tartuttaa vatsatautia?

Vierailija
10.02.2010 |

Siis jos meillä kävisi tänään joku, jolla alkaisi vaikka huomenna vatsatauti, niin tartuttaisiko hän jo tänään, vaikka olisi oireeton? Entä kuinka kauan vatsatauti tarttuu taudin jälkeen, kun henkilö ei enää oireile? Onko jollain tietoa? Vai onko eri vatsataudeissa eri tavalla?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
10.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

noro- tai rota ym. eli kyllä ihminen voi tätä virusta tartuttaa vaikka ei itse vielä oireilisikaan...oireet kun voi olla niin erilaisia eri ihmisillä, mm. yleiskunnosta riippuen. Toinen oksentaa kerran ja toiselta tulee molemmista päistä 2 vrk vaikka olisikin sama noro kyseessä...näinhän se usein perheessäkin menee eri perheenjäsenten kesken.

Vierailija
2/4 |
10.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Taudin itämisaika voi vaihdella. Itämisaikana tauti leviää vaikka kantaja olisi muuten oireeton.

Mulla oli vähän aikaa sitten vatsatauti ja se meni ohi. Ihmeteltiin ettei kukaan muu sairastunut vasta, kun olin täysin terve, mieheni ja äitini saivat saman taudin, eli sillä oli pitkä itämisaika..

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
10.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

tiedän siis, että vatsatauti tarttu, vaikka kantaja olisi oireeton. Siksi kysyinkin, että millä tavalla se silloin tarttuu? Kosketustartuntana, pisaratartuntana vai miten?

Vierailija
4/4 |
10.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

kosketustartuntana. Ensin peset huonosti kädet vessassa, sitten kosket ovenkahvaan, sitten keräät leluja lattialta ja avot, kaikissa mitä kosketit on sen verran pöpöjä, että riittävät levittämään taudin.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kahdeksan yhdeksän