Esittelijäuskollisuus, Tupper,Me&i, Partylite jne.
Moi!
Miten uskollisia te olette tietylle kotikutsujen esittelijälle? Pyydättekö aina samaa vai vaihdatko välillä? Mitä mieltä teidän esittelijät vaihdosta ovat olleet?
Kävin muutama viikko sitten eräillä kutsuilla ja siellä oli aivan fantastinen esittelijä. Tietty parin päivän päästä mun vakiesittelijä kyseli milloin kutsut pitäisin. Haluan ja aijonkin pyytää tämän uuden esittelijän meille, vaikka vanhassakaan ei todellakaan mitään vikaa ole, olenhan häntä useasti pyytänyt, sekinhän jo kuvastaa jotain. Tässä taustalla on vain sellainen pieni pointti, että lapsemme käy joka päivä samaa kerhoa ja näemme päivittäin ja osa kerhoäideistäkin kutsuilleni tulisivat. Ottaakohan vakiesittelijäni nokkiinsa? Miten voisin vähän pehmitellä vaihtoa. Sen verran vielä tiedän, että tämä vanha ja uusi esittelijä tietävät toisensa.
Kommentit (4)
Jos haluat tuollaisia kutsuja järjestää, niin kai sulla on ihan luonnostaan vapaus kutsua sinne esittelijäksi kenet haluat.
Myyjän työn luonteeseen kuuluu se, että jos haluaa pitää asiakkaat tyytyväisinä, niin pitää olla parempi kuin muut.
Miten siitä voisi kukaan loukkaantua. Päinvastoin myyjänhän pitäisi ajatella, että mitä voi tehdä paremmin, että jatkossa ei menetä lisää asiakkaita.
muten kuten muutkin sanoi, sinä valitset ihan oman mielesi mukaan :)
kuten aloiteuksessa sanoinkin, uuden esittelijän aijon pyytää, mutta arveluttaa tämän vanhan reagtio. Olen kai sit liian empaattinen :-) bisnes on bisnestä..
Jos se esittelijä on ammattitaitoinen niin ei välitä jos sun luona käy välillä joku muukin esittelemässä.