Miten auttaa lukihäiriöistä lasta?
Lapsella on ollut dysfasia ja nyt lukeminen tökkii tosi paljon. Puheterapiaa ei enää saa. Erityisope antaa kerran viikossa lukiopetusta. Lapsi on nyt tokalla eikä lue vieläkään juuri mitään. Tunnistaa joitain sanoja, kuten kala, auto ja oman nimensä. Sanoista osaa kirjoittaa melkein aina ekan kirjaimen, muttei enempää.
Kuka osaisi neuvoa?
Kommentit (10)
alatte lukemaan niitä: Pa, pe, po, pu-tavuja.
Tai, soitat suoraan sille erityisopelle, että mitä sinä voit kotona tehdä. Hän osaa ammattilaisena kertoa.
Ihmettelen kyllä, ettet ole saanut kotiohjeita.
onko koulupsykologi tutkinut?
Oletteko harjoitelleen Ekapelilla tai muilla vastaavilla?
<a href="http://www.lukimat.fi/lukeminen/materiaalit/ekapeli" alt="http://www.lukimat.fi/lukeminen/materiaalit/ekapeli">http://www.lukimat.fi/lukeminen/materiaalit/ekapeli</a>
Onko tehty oppimissuunnitelmaa tai HOJKSia? Kuinka paljon saa tukiopetusta?
Ei ole koulupsykologi tutkinut. Lapsi kävi tutkimuksissa keskussairaalassa 7-vuotiaaksi asti ja sitten kuulemma oli "parantunut". Puheterapeutti kyllä varoitteli, että voi tulla lukivaikeuksia.
Ei ole Hojksia. Lapsi saa tukiopetusta kerran viikossa erityisopelta ja kerran viikossa omalta opelta.
Mä haluaisin lapsen takaisin puheterapiaan. Vaikka puhe on jo nykyään ihan normaalia, niin ilmeisesti dysfasia näkyy nyt näin.
ap
jos koulu ei voi tarjota enempää apua ja tilanne on tuo, tarvitsisitte ehdottomasti kuntoutusta koulun ulkopuolelta. Onko kunnassanne kuntoutustyöryhmää tai vastaavaa? Tai onko koulun oppilashuoltoryhmä ottanut kantaa?
Soittaisin ehdottomasti heti sekä erityisopelle että koulupsykologille ja konsultoisin heitä. Myös terkasta voi olla apua, jos tarvitaan lähete eteenpäin?
Tuollaisella lukutaidolla ei voi millään siirtyä kolmannelle.
Terv. Dysfaatikon äiti
onko koulupsykologi tutkinut?
Oletteko harjoitelleen Ekapelilla tai muilla vastaavilla?
<a href="<a href="http://www.lukimat.fi/lukeminen/materiaalit/ekapeli" alt="http://www.lukimat.fi/lukeminen/materiaalit/ekapeli">http://www.lukimat.fi/lukeminen/materiaalit/ekapeli</a>" alt="<a href="http://www.lukimat.fi/lukeminen/materiaalit/ekapeli" alt="http://www.lukimat.fi/lukeminen/materiaalit/ekapeli">http://www.lukimat.fi/lukeminen/materiaalit/ekapeli</a>"><a href="http://www.lukimat.fi/lukeminen/materiaalit/ekapeli<" alt="http://www.lukimat.fi/lukeminen/materiaalit/ekapeli<">http://www.lukimat.fi/lukeminen/materiaalit/ekapeli<</a>;/a>
Onko tehty oppimissuunnitelmaa tai HOJKSia? Kuinka paljon saa tukiopetusta?Ei ole koulupsykologi tutkinut. Lapsi kävi tutkimuksissa keskussairaalassa 7-vuotiaaksi asti ja sitten kuulemma oli "parantunut". Puheterapeutti kyllä varoitteli, että voi tulla lukivaikeuksia.
Ei ole Hojksia. Lapsi saa tukiopetusta kerran viikossa erityisopelta ja kerran viikossa omalta opelta.
Mä haluaisin lapsen takaisin puheterapiaan. Vaikka puhe on jo nykyään ihan normaalia, niin ilmeisesti dysfasia näkyy nyt näin.
ap
Erityisopettaja voi varmasti myös antaa vinkkejä lukemaan opetteluun. Osa lapsista oppii lukemaan kokosana-menetelmällä eli tunnistaan ensin sanan ja osaa yhdistää sen kuvaan. Sitten sanaa aletaan pilkkomaan osiin.
Mä olen aina luullut, ettei dysfasiasta parannuta.
Terv. Dysfaatikon äiti
Eihän dysfasista parannukaan, mutta kuntoutustyöryhmän mukaan lapsi oli saavuttanut ikätasonsa eikä kuntoutusta tarvinnut. Lapsi aloitti normaaliluokalla ilman tukitoimia.
Kiitos neuvoistanne.
Soittelen huomenna opettajalle ja vaikka terkalle. Lapsi ei tosiaan voi siirtyä kolmannelle, olen tajunnut sen itsekin. Hän on muuten ihan välkky. Matikka sujuu hyvin.
ap
Oppimisvaikeudet jää, mutta puheessa ei ole vanhempana virheitä, eikä ymmärtämisessä.
ja lähetteen voi saada ihan koululääkäriltä. Ongelma on kai lähinnä löytää kuntoutuksen tarjoaja.
Mun lapsellani lukihäiriö on paljon lievempi, mikä tarkoittaa sitä,e ttä hän kyllä lukee ja kirjoittaa (joskin kaksoiskonsonantteja puuttuu kirjoituksesta) mutta vieraat kielet on todella tuskan takana että saa edes sen kuutosen. Ja koska kuitenkin osaa lukea, ei mitään kuntoutusta ole olemassa tälle tasolle.
Kotona kannattaa tehdä äänteiden erottamisharjoituksia (millä äänteellä alkaa Laiva... mikä ero on sanoilla tuli tuuli ja tulli? jne? ja lukea ihan ääneen niin paljon kuin mahdollista. Lapsi lukee niin monta sanaa kuin pystyy ja koko ajan enemmän. Ääneen.
Ja ensi vuonna sun täytyy lukea lapselle kaikki koealueet reaaliaineissa. Hän pystyy ne oppimaan, mutta hän ei pysty lukemaan niitä.. Vähän kuin olisi sokea...
onko koulupsykologi tutkinut?
Oletteko harjoitelleen Ekapelilla tai muilla vastaavilla?
http://www.lukimat.fi/lukeminen/materiaalit/ekapeli
Onko tehty oppimissuunnitelmaa tai HOJKSia? Kuinka paljon saa tukiopetusta?