Auttakaa meitä säilyttämään lasten rakas lähikoulu!
Kommentit (40)
eikä itkeminen siitä, että koulu on lapsille rakas. Niin moni muukin lähikoulu on jollekin rakas, mutta elämme sellaisessa maailmassa, jossa se ei merkitse.
terveisin lobbaamisen ammattilainen
Onneksi tässäkin tapauksessa adressi on vain yksi osa koulun tukemista.
ja olin tyytyväinen opetuksen tasoon, koska jokaista ainetta opetti pätevä aineenopettaja ja koulun kalusto oli ajan tasalla.
Ne ei hatkauta yhtään asiasta päättäviä eli lautakuntaa. Ei ne edes tule lautakunnan tietoon saatikka pöytäkirjoihin.
t. 2. (lautakunnassa istunut)
ja olin tyytyväinen opetuksen tasoon, koska jokaista ainetta opetti pätevä aineenopettaja ja koulun kalusto oli ajan tasalla.
vanhemmistä muuten löytyy asianosaavia aktiiveja byrokratiaa vastaan. Sitä tarvitaan. Pitää osata byrokratiakieltä ja pitää osata lukea sitä.
Muuten on vaikea pärjätä.
Kaivakaa faktaa ja numeroita esiin. On erittäin työlästä ja aikaa vievää.
Adressia kerätään vielä lisäksi, jos vaikka edes hieman auttaisi.
Viesti sitten kertookin että ette tule pärjäämään. Keskittyminen turhaan vie voimavaroja itse asialta.
Voimia ja jaksamista te tarvitsette isoa koneistoa vastaan.
Lisäapua otetaan mielellään vielä vastaan:)
Viesti sitten kertookin että ette tule pärjäämään. Keskittyminen turhaan vie voimavaroja itse asialta. Voimia ja jaksamista te tarvitsette isoa koneistoa vastaan.
vaan toimiva ja viihtyisä ala- ja yläkoulu väkirikkaalla asuinalueella, joka toimii samalla erityisopetuksen alueellisena keskuksena erittäin hyvin tuloksin. Kouluun on panostettu viime vuosina paljon mm. muutaman vuoden takaisessa isossa peruskorjauksessa ja erityisopetuksen kehittämisessä. Tuntuu järjettömältä heittää se hukkaan. Erityisesti yläkoululaisten erityisoppilaiden tilanne huolettaa:( Onneksi tämä taistelu ei ole mitenkään menetetty ja koulun puolesta tehtävä työ ei varmasti mene hukkaan! T. Kolmen, kohta koululaisen äiti
menette tapaamaan kaupunginjohtajaa ja kutsutte paikalle lehdistöä ja telkkaria.
ja en tosiaan tue.
Kiusaamista oli todella paljon. Valinnanvaraa ei ollut kavereista. Luokan vahvin tyttö piti meitä paria muuta tyttöä otteessaan. Oli pakko opetella tupakoimaan ja lukemaan pornolehtiä 9 vuotiaana, muuten olisi kiusaaminen muuttunut tosi pahaksi.
Opettajat olivat suojatöissä. Ei liikuntatiloja, ei luistinratoja ja opettajat todella ammattitaidottomia.
Kun menimme yläasteelle, opettajat ei meinanneet millään ymmärtää, miten tästä yhdestä koulusta tulee oppilaita, jotka ei olleet ikinä luistelleet, ei osanneet pelata pesäpalloa (ei tarpeeksi oppilaita joukkueeseen), ei sisäliikuntaa, ei lentopalloa jne...
Seiskalla oli vasta ekat sanakokeet englannista. Joten voitte arvata, että me tavalliset pulliaiset, jotka emme olleet lahjakkaita kielissä, tipuimme kärryiltä täysin.
Omia lapsiani en ikinä laittaisi pieneen kyläkouluun. Todella ahdistavia paikkoja ja siellä se kiusaaminen vasta kukkiikin.
Kyseessä ei siis ole mikään pieni kyläkoulu! Ja kiusaamista ei koulussa juuri ole, kun siihen puututaan heti. Koulussa on myöskin oikein hyvät liikuntatilat ja välineet. Opettajat ovat ammattitaitoisia ja motivoituneita.
jos tuttuja toimittajia niin soitto niille, lupaatte heittää poliitiko ulos talosta ja äksönii.
Luulen, että tuo erityisopetuksen oppimiskeskus ja erityisosaaminen ja että erityisoppilaat 100 % saavat jatkokoulutuspaikan ovat kovaa valuuttaa, kun halutaan nostaa esille koulun puolestapuhujia. Varsinkin kun kyseessä on "pahamaineinen" Itä-Helsinki, on syytä pitää erityisen hyvää huolta erityisistä oppilaista ;)! Siinähän koulunne on nähtävästi onnistunut erinomaisesti.
Muihin Itä-Helsinki -projekteihin on laitettu rahaa palamaan todella paljon, kummallista jos ei tähän voitaisi satsata jatkossakin, ei liene kuitenkaan kovin kallista verrattuna niihin muihin projekteihin...?
Ei aina voi ymmärtää päättäjien priorisointeja. Sitä rahaa tuntuu välillä löytyvän mitä kummallisimpiin projekteihin, mutta nyt kun on kyse lasten ja nuorten hyvinvoinnista ei rahaa sitten olekaan.
Koulutoimi voi pyyhkiä sillä vaikka takapuolensa edes sitä lukematta.
Tehkää kuntalaisaloite joka osoitetaan sivistyslautakunnalle. Siinä perustelette VAIN FAKTOILLA, kylmillä numeroilla miksi koulunne pitää säilyttää. Ei mitään säälikamaa sekaan. Esitätte asian niin, että itseasiassa kunta säästää kun säilyttää koulun. Kaikki tieto asiata on julkista, hankkikaa se käyttöönne. Kuntalaisaloite on käsiteltävä lautakunnan kokouksessa ja siitä on annettava kanteen esittäjälle kirjallinen vastine jossa näkyy toimenpiteet jos sellaisiin ryhdytään.
Hankkikaa palstatilaa lehdistä, painattakaa koulua mainostavia tarroja jne.
Tsemppiä!