Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Ruokaihmiset: Lihapadasta olisi kysymys

Vierailija
28.01.2010 |

Eilen ostin ison köntsän lihaa aikeena laittaa siitä jonkin sortin lihapataa. Nyt on puut palamassa uunissa. Tätä lihaa on lähes 2kg. Miten se kannattaisi laittaa? Mitä sekaan, esim. kasviksia? Onko kekeneemmilla ehdotuksia, ideoita?

Joutaisi hautumaan illalla klo 18 asti. Nyt olisi aikaa kunnon lihapadalle, kunhan osaisi...

Kommentit (17)

Vierailija
1/17 |
29.01.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

todella hyvää ja herkullista! Oli pilkkonut lihan sellaisiksi palapaistipaloiksi. Ainoastaan se pala, josa oli luu mukana jäi isommaksi. Sen laitoin pinnalle ja otin omalle lautaselleni. Ruoka oli leivinuunissa yli viisi tuntia. Ja oli varmasti kypsää. Lihat irtosi luusta kuin unelma.



Isommat lapset eivät olleet nähneet ihanaa pataani ennen ja sanoivat sen tuovat mieleen jonkin mummoesineen. Tuumasin, ihan totta. Pata onkin mummilta! Ja mielestäni todella upea!



Uskallan nyt varmaan toistekin laittamaan lihapataa. Tämähän oli todella helppo ruoka. Sain sanoa, että olan tässä laittanut ruokaa koko päivän, mutta tosiasiassa lihapadan uunissa olo ei vaatinut minulta paljoakaan. Tein reilun satsin ja vaikka meillä on syöjiä monta (mies otti tänään töihin lounaaksikin) syödään meillä samaista lihapataa vielä huomennakin. Tänään on välipäivä, niin ei ala sama ruoka tökkimään.



Kiitos vielä kaikista hyvistä vinkeistä. Toivottavasti niistä oli apua jollekin toisellekin. Ainakin sille karjalanpaisti-ihmiselle... :)

Vierailija
2/17 |
29.01.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Seuraavan kerran kun ostat luista lihaa ja ajattelet tehdä pataa, pyydä, että kauppias pilkkoo sulle lihan valmiiksi patapaloiksi. Ja kun sulla on tuo uuni, niin edulliset luiset lihat on parhaita, mitään paisteja ja fileitä ei kannata mun mielestä käyttää. Luista tulee hyvä maku liemeen.



4

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/17 |
28.01.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sitten ruskistan kuumalla pannulla nopeasti. Suurustan vehnäjauhoilla ja lisään paistinpannun huuhdeliemet pataan (huuhtelen pannun joka satsin jälkeen). Mausteita ja juureksia ja vihanneksia, mitä sattuu oleman. Yleensä porkkana, sipulia, lanttua josku, paprikoita ( ne vasta myöhemmin).

Vierailija
4/17 |
28.01.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta kyllä siitä vieläkin saa ihan hyvää.



Ensin tietysti liha pois kylmästä, saa lämmetä rauhassa huoneenlämmössä vaikka parikin tuntia. Hiero pintaan mausteita (suolaa, pippuria, yrttejä tai mitä nyt haluat käyttää).



Kun liha on lämmennyt, ruskista se joka puolelta kuumalla pannulla.



Sitten vain pataan ja sekaan vaikkapa sipulilohkoja, juureksia isoina paloina, punaviiniä, mausteita... ja anna hautua pitkään miedolla lämmöllä.



Mä tekisin näin, muilla on varmaan eri konstit.

Vierailija
5/17 |
28.01.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuutioi liha. Jos haluat, voit jauhottaa sen ja ruskistaa pannulla ennen pataan laittoa: vehnäjauhoja pussiin, lihapalat sinne erissä, hölskytys ja erissä pannulle voin ja öljyn seokseen, että saat nätin paistopinnan. Jauhotuksessa on se hyvä puoli, että se suurustaa padan liemen. Sitten lihat pataan, kaveriksi sipulinlohkoja, porkkananpaloja, selleriä (nämä kolme on mun mielestä mus), palsternakkaa, lanttua, kokonaisia, kuorimattomia valkosipulinkynsiä ... Punaviiniä, jos on, vähän vettä, lihaliemikuutio tai fondia ja mausteet: suolaa, pippuria, laakerinlehtiä ehkä rosmariinia tai timjamia. Sitten vaan annat sen olla uunissa. Ennen tarjolletuomista voit vähän tuunata: lisätä mukaan sieniä ja kermaa ja vaikka hillosipuleita/ tomaattimurskaa, raastettua sitruunankuorta, vaikka oliiveja/ tomaattipyrettä + kermaa/ murskattua Aura-juustoa. Tarkista maku, silppua persiljaa päälle. Kunnon kuoripottuja kaveriksi.

Vierailija
6/17 |
28.01.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lisääkin huolin, jos jallakin on. Ostin eilen myös erinäisiä juureksia, josko sinne pataan panisi...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/17 |
28.01.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja lisään ne sitten jauhot sinne pataan, ja anna ruskistua ensin levyllä, vasta sitten pata uuniin. Ja jos käyttää ton paistinpannun huuhdenesteen, niin ei tartte laittaa edes sitä keinotekoista lihalientä. Mä marinoin usein seoksessa jossa on öljyn lisäksi sitruuna tai limettimehua, portviiniä tai punaviiniä,valkosipulia, yrttejä ja pippuria.

Pataan mkarkeaa merisuolaa. Creme fraiche sopii hyvin sitten valmiiseen ruokaan.

Vierailija
8/17 |
28.01.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Stroganoff:

- leikkaa paloiksi, ruskista sipulin kanssa. Mausta 2-3 valkisipulinkynttä, suolaa ja mustapippuria. Lisää vettä kunnes lihat peittyy ja anna kiehahtaa kunnolla että pannun pohjalta tulee maut mukaan. Anna hautua n 3h. Lisää suola- tai maustekurkkua, tomaattipyrettä ja suurusta veteen sekoitetulla vehnäjauholla. Anna kiehahtaa n 10 min.



Haudutettu sipulipihvi:

- leikkaa pihveiksi, ruskista pannussa runsaan sipulimäärän kanssa. Lisää vettä kuten edellä, mausta suolalla, pippurilla ja lisää liemeen 4-5 maustepippuria. Anna hautua kolmisen tuntia. Ihanaa muussin kanssa...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/17 |
28.01.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei ole, mutta kiitos! Nimittäin tämä huterapää-äiti jo unhti ostaneensa Karjalanpaistilihat ja kivasti siitä muistutit. Muuten olisin liian myöhään alkanut ihmetellä mitä ruuaksi tänään :-)

Vierailija
10/17 |
28.01.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ostin köntsän porsaan lapaa. Ensimmäinen kerta, kun "uskalsin" ostaa tuollaisen ison lihan. Ja leivinuunikin on vielä melkoisen uusi tuttavuus.

t, ap.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/17 |
28.01.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ostin köntsän porsaan lapaa. Ensimmäinen kerta, kun "uskalsin" ostaa tuollaisen ison lihan. Ja leivinuunikin on vielä melkoisen uusi tuttavuus.

t, ap.


ja uuniin

Vierailija
12/17 |
28.01.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eipä tullut hedelmät mieleen, on vaan mielessä olleet nuo juurekset. Omenia kyllä löytyy kotoa.



Pitänee pilkkoa kuitenkin ensin tuo liha, ennekuin laitan sen sinne uuniin? Olisi helpompi sitten syödessä. Pataan aion sii laittaa ja kannen kiinni. Kohta on puut palaneet ja uuni on valmis. Näyttää olevan vajaa 150 astetta mittarissa. Vielä tosin vähän nousee.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/17 |
28.01.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

kypsyä samassa suhteessa kuin kinkkukin eli n tunti per kilo.



Laita uunipannuun muhimaan ja kun jäljellä on tunti laita peruna-, porkkana-, lanttu- ja sipulilohkoja viereen, niiden päälle suolaa, pippuria, oliiviöljyä ja hunajaa. Koko ateria samalla kertaa... Lämpö täytyy olla n 180 astetta että juurekset kypsyy tunnissa

Vierailija
14/17 |
28.01.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olikos täällä mainittu pekoni? Paistan pekonia lihojen seassa, joiden sekaan heitän jauhoja ruskistumaan. Parissa erässä paistelen jos on paljon lihaa. Sitten porkkanat, sipulit, lantut paistan samaisella pannulla - saa makua lihanesteistä joita on pannulla. Laitan pataan ne kun olen vähän aikaa pyöritellyt niitä siinä pannulla.

Pataan heitän vielä purkillisen sieniä, hillosipuleita, pari rkl tomaattimurskaa. Laakerinlehtiä, mustapippuria, maustepippuria, provencalen mausteseosta sekä suolaa heitän myöskin pataan. Lisään vettä niin että lihan peittyvät ja sekoittelen niitä.

Pataruokiin voit laittaa mitä sinulla on kulloinkin jääkaapissasi. Sinne sopivat niin punajuuret, paprika kuin suolakurkutkin lopuksi lisättynä smetanan kanssa.

Kermaa voi aina lorauttaa viimemetreillä pataan jos haluaa.



Olen minäkin vasta oppinut tekemään pataruokia. On yleensä ollut miehen harteilla mutt erosin ja itsehän halusin oppia näitä herkullisia patoja tekemään. Ovat maistuneet uusille appivanhemmille, tein burgundin pataa jonne siis laitoin punaviiniä. : )

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/17 |
28.01.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ehkä tulee myöhässä tämä vinkki... mutta musta tärkeimpiä mausteita pitkään haudutettavissa liharuoissa on laakerinlehti. Pari kolme laakerinlehteä padassa tekee ihmeitä.



Jos siihen laittaa sipulia ja juureksia ja vettä + laakerinlehdet, maustepippureita ja suolaa ja antaa hautua useamman tunnin, tulee joka tapauksessa loistavaa. Kannattaa kyllä perata isoimmat jännekohdat pois, niin syöminen on kivampaa.

Vierailija
16/17 |
28.01.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lihapatani on tosiaan nyt leivinuunissa. Kiva oli saada aamupäivällä jo pajon vinkkejä. Aion antaa olla padan uudissa ihan reilusti, pitkä muhiminen lienee padalle parasta. Saa olla viela pari tuntia. Loppu perhe tulee kotiin klo 18 jälkeen, sitten on aika nostaa pata pöytään.

Laitoin muuten tuon ruoan ensimmäsitä kertaa aivan ihanaan punaiseen valurautaiseen emaloituun soikeaan kannelliseen pataan, mikä on anoppini peruja. Siihen mahtui koko satsi kerralla. Luulin, että joudun laittamaan kahteen erään, kun normaali uunivuokani on sen verran pienempi. Mutta sitten muistin vuon punaisen soikean padan olemassaolon! Tulee mieli hyväksi, kun sen nostan illalla pöytään!

Toivottavasti ruoka myös maistuu hyvälle. Taidan tehdä lisukkeeksi perunamuussia.

Vierailija
17/17 |
28.01.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyvä, että sulla on luista lapaa. Luiset lihapalat on makoisimpia. Nolottaa, kun en maininnut paistinpannun huuhdelientä vinkissäni. Eli vettä tai viiniä pannulle ja pannulta liemet pataan. Rapsuta pannun pohjalta kaikki "karstat" mukaan.

Jos joskus marinoit possua, niin laita marinadin sekaan pari kuorittua, pilkottua kiiviä - ne mureuttaa porsaanlihan todella hienosti. Kunnon Dijon-sinappi (sokeriton) sopii aina possun kanssa, marinadiin tai paistoliemeen, samoin inkivääri, soija, katajanmarjat ja hunaja. Juureksista mainostan vielä fenkolia ja persiljanjuurta. Bon appétit! :)

Ostin köntsän porsaan lapaa. Ensimmäinen kerta, kun "uskalsin" ostaa tuollaisen ison lihan. Ja leivinuunikin on vielä melkoisen uusi tuttavuus. t, ap.