Rasitustippassa olleet??
Olin eilen 13-17.00 asti rasitustipassa.
Laittoivat supistuksia aikaiseksi ja katsoivat miten vauva liikkuu ja reagoi näihin.
Kuitenkin pääsin pois seitsemän aikaan illalla ja yöllä vähän väliä heräilin kun kovetti mahaa samallalailla ja tänään myös.
Eli ihan kuin nämä supistukset olisivat jääneet jotenki "päälle" kun jatkuu ja jatkuu..
Onko normaalia tai muille käynyt samallalailla?
Tämähän tietty voi loppua tai sitten käynnistää synnytyksen..
Kommentit (2)
oksitosiinirasituksesta ilmeisesti kyse?
Joillekin tosiaan tehdään tuollainen rasitustesti, itse olen ollut vain käynnistysyrityksessä, oksitosiini täysillä, pussillinen laskettiin (menikö siihen just sen neljä tuntia) mutta ei saatu aikaan kunnon supistuksia, eikä siis synnytys käynnistynyt. Kaikki pillerit joka kautta olikin jo kokeiltu.
Mutta asiaan, kyllä mullekkin tuli noita puolikivuttomia suppareita, eivät kuitenkaan tehneet virkaansa, siis avanneet paikkoja/käynnistäneet synnytystä. Muistelen, että seuraavat pari päivää oli sellaisia, että saattoi ns. harjoitussupparit kestää pidempään ja olla tosiaan sellaisia puolikipeitä. Mut kun eivät muutu säännöllisiksi/voimistu, niin nou hätä. Ja tuo rasitushan tehdään vasta ihan loppumetreillä, että ei kai hätää vaikka lähtisikin tulemaan =)
viikoilla olet?
Itse en oikein tiedä mitä nämä rasitustipat ovat. Ilmeisesti tutkitaan jotain