Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Vauva oksentaa limaa

Vierailija
25.01.2010 |

6kk vauva oksentaa limaa + maidot. Mikä avuksi?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
25.01.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

-ap

Vierailija
2/5 |
25.01.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

En tiedä, mikä teillä on, mutta minulle tuli heti mieleen se kuin meidän keskimmäinen oksensi aikalailla tasan vuoden ikäisenä samalla tavalla limaa tai maidon ja liman sekoitusta.



Ei ollut aluksi kovin kipeä, mutta oksentelu jatkui ja jatkui ja taisi tulla ripulointiakin jossain vaiheessa. Vein lopulta lääkäriin, sairaalaan lastenpolille kun lapsi meni pikku hiljaa veltoksi ja hän joutui muutamaksi tunniksi nenä-mahaletkuun. Hänellä epäiltiin rotavirusta ja siksi otettiin rotavirustestitkin kun siihen aikaan tehtiin rotavirusrokotetutkimusta.



En saanut koskaan vastauksia kun ne menivät vain tutkimuskäyttöön. Lapsi parani kyllä sitten hyvin.



En sano, että teillä olisi rotavirus, mutta se on yksi mahdollinen, mikä minulle näin maallikkona tuli mieleen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
26.01.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

ripulia on kyl muutenkin tiedossa kun oli pakko antaa levolacia kun on ollut ummetusta.



-ap

Vierailija
4/5 |
26.01.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiva kun kävit kertomassa! Toivottavasti menee pian ohi, mutta kannattaa seurata tilannetta. Vauvat kuivuvat niin nopeasti.



Edellinen vastaaja

Vierailija
5/5 |
26.01.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nuhaisella vauvalla ihan tavallista. Jos vauvan oireet jatkuvat pitkää, vie lääkäriin. Oksentelu sinänsä liittynee flunsaan.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kuusi yksi