Rv 7 ja tupakanhimo ihan kamala!
Yhtään tupakkaa en ole polttanut plussatestin jälkeen enkä varmasti poltakaan. Mieli tekee kuitenkin ihan hirveästi!
Miten tää voi olla niin kamalaa...
Kommentit (12)
itse söin pari kertaa nikotiinipurkkaa pahimpiin himoihin. kyllä se menee ohi! nyt vauva 4kk mutta välillä tekee edelleen mieli, varsinkin kun tarvis ne hermosavut. mutta hetki kerrallaan :)
äläkä vaan repsahda siihen "poltan vain yhden". Poltat sen jälkeen toisen, ja kolmannen, jne... Minä olen lopettanut kahden ensimmäisen raskauden alettua ja onneksi pääsin kokoanaan eroon moisesta hommasta. Nyt ollut polttamatta 4 vuotta.
On se vaan niin mukavaa rentoutua tässä koneen ääressä, juoda kuppi kahvia ja polttaa samalla tupakki tai pari..
Kokeile nuuskaa.
Itse tein plussat rv5-6 ja poltin säännöllisesti sitä ennen noin 10 vuotta.
Sitten heitin tupakat syrjään ja ihmettelen kun ei edes haluta :o
Mulla ei ole koko raskauden aikana sinänsä tupakkaa tehnyt mieli tai hermoja kirsitäny tuo, mutta kun mies käy tupakalla niin se haju on jotenkin ihana!
Joskus öisin tosin näen niin todentuntoista unta, että poltan niin aamulla herätessäni torun jopa itseäni ja on kauhea morkkis vaikken edes oikeasti polttanut.
nyt enää laskettuun aikaan 4vko:a ja olen kyllä polttamatta loppuun asti, mutta veikkaan että synnytyksen jälkeen retkahdan
Minäkin lopetin heti kun plussasin , edelleen ihan hirveä himo vaikka en ole yhtään polttanut !
Tsemppiä !
polttamaan yhden, tai ottamaan henkoset, niin että se jää siihen. Jos otat yhdet henkoset, tai puolikkaan tupakan esim. muutaman päivän välein, niin ei siitä olet suurta haittaa. Enemmän saat vahinkoa parisuhteessasi ja jo oleviin lapsiin vahinkoa kireydelläsi.
Minun ystäväni, joka erittäin hyvä äiti ja taitava kasvattaja, selvisi raskaus ja imetys ajasta noin. Otti henkoset tai kaksi silloin kuin teki tosi kovasti mieli, mutta jätti siihen. Nykyäänkin hän polttaa "samalla tavalla". Ehkä yhden kokonaisen tupakan kuukaudessa.
Eli kannattaa myös itselleen olla armollinen.
Tottakai siitäkin on haittaa (sokerit ja lisäaineet), mutta niin paljon vähemmän kuin tupakasta. Tsemppiä, kyllä sä pystyt siihen!!!
olen jo iäkäs 63 v. olen koittanut monta kertaa en ole onnistunut , joten haluan sanoa LOPETA HETI KOSKA OLET NUORI. lopetin vasta hetki sitten hypnoosin avulla ja olo on mahtava ,.Älä poltan vaikka tekis mieni,ota vaikka imeskelytapletti, niin auttaa.
Jos on hirveet nikat niin se sun mahaolio kärsii enemmän kuin sinä!
lopettaa pari viikkoa kun plussasin.. ennen poltin noin 30 tupakkia päivässä.. aina kun halutti tupakkia söin porkkanaa.. ja tuli naposteltua muutaki (parempi se kun tupakki) Painoa tuli, mutta siitä pääsee eroon. vauva on nyt 4kk ja olo on parempi kuin ikinä!
minä plussasin viikko sitten ja vielä palaa, maanantaina lopetan. Imeskely tabletit on hyviä,purkka ok mutta laastareita ei suositella tosin on sekin parempi kuin polttaminen.Tsemppiä äläkä ole itsellesi liian ankara, tiedän monta tervettä lasta joita on savulliset äidit synnyttäneet mutta jos pystyt niin aina parempi.