Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mitä taimet maksavat? Esim. tomaatin ja basilikan taimet?

Vierailija
27.05.2008 |

Mietin, että kuinka kannattavaa olisi pitää hyötypuutarhaa...

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
27.05.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tomaattien kilohinnaksi tulee paljon enemmän kuin kaupasta ostettujen. Mutta omien tomskujen maku on jotain aivan muuta minkä vuoksi niiden eteen tehdään kaikki se vaiva!

Ja yrtit kasvatat kätevimmin vihannestiskien ruukkuyrteistä. Täytyy vain katsoa valkojuuriset puntit (etteivät ole päässeet kylmettymään)

Vierailija
2/6 |
27.05.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

tomaatintaimi on jotain 3-5 euroa kaupasta ja taimen koosta riippuen. Yrttien taimet ovat euron ja viiden euron välillä koosta ja lajista riippuen. Basilika on yleensä euron tai puolitoista, on siis halvemmasta päästä koska on helppo kasvattaa kunhan lämpöä riittää. Esim rosmariini ja ranskalainen rakuuna ovat kalliimpia koska ovat hankalampia (ja usein suht isoja taimia myytäessä)



Rahallisesti hyötypuutarha kannattaa harvoin. No toki, jos ja kun hankit monivuotisia taimia, esim raparperia, parsaa, lipstikkaa, minttua jne. joista saat joka vuosi sadon vanhoista taimista ja jos keräät yrteistä myös teeaineksia, saat noin kolmessa vuodessa kulut peittoon vuonna helpommin. Marjatarhaaminen on helpommin tuottoisaa.



Mutta hyötypuutarhaa pitäisikin pitää harrastuksena. Parempi siitä on maksaa kuin vaikka värikuulapelin pelaamisesta tai mönkijäkisoista. Terveellisempää sekä itselle että ympäristölle ja luovuus kukkii parhaalla tavalla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
27.05.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

2 €/kpl ei kovin isoja ja amppeli kirsikkatomaatti 9€/kpl.

Yrtit näytti olevan 1€ - 2,5 €.

Vierailija
4/6 |
27.05.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

meilläpäin on tomaatin taimet 1€-2.50€ ja hyvän kokosia ovat, osa jopa kukkiikin. Pitkä- ja avomaankurkku on myös tuolta väliltä.

Yrteistä en niin tiedä, mutta tuota luokkaa ne nekin taitavat olla ja yritithän voi monet siirtää talveksi sisälle ja niistä hyötyy siten myös talvella (vaikka voihan niitä kuivattaa aina talveksi)

Vierailija
5/6 |
27.05.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

turussa amppelitomaatin sekä -mansikan taimet 2,5e/ kpl

Vierailija
6/6 |
27.05.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta aivan ihanaa puhaa ja vastapainoa työlle! Ja mikäs sen ihanampaa, kun voi omasta maasta hakea sipulit, potut, salaatit, persilijat, omenat, mansikat, sun muut.



Aikaa ja rahaa se kyllä vaatii. Kastelu on yksi suuri menoerä, ellei sitten teillä ole omaa kaivoa, jokea tms. josta vettä voi ottaa. Puuhaa on myös paljon, mutta harrastuksena puutarhanhoito on aivan verratonta!

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kuusi kahdeksan