Olisitko ylpeä, jos Jutta Urpilainen olisi seuraava pääministeri?
Kommentit (13)
Näin opetusalan ihmisenä nolottaa sekin, kun se on opettaja...
Ai niin, en voi kun olenkin muuttanut jo Jäätteenmäen tullessa pestiin!
yksin. Jos Tuomiojasta olis tullut puheenjohtaja hänellä olisi ollut koko ukkokööri taustatukena ja jakamassa puolueen puheenjohtajan vastuuta.
Jutta on jätetty yksin uppoavan laivan kapteeniksi ja sitten on helppo syyttää Juttaa kun Demarit uppoavat.
Toivottavasti en sitä päivää näe :D
mutta se on totta, että demarit ovat jättäneet Jutan selviämään ihan yksin. Ei reilua ollenkaan.
yksin. Jos Tuomiojasta olis tullut puheenjohtaja hänellä olisi ollut koko ukkokööri taustatukena ja jakamassa puolueen puheenjohtajan vastuuta.
Jutta on jätetty yksin uppoavan laivan kapteeniksi ja sitten on helppo syyttää Juttaa kun Demarit uppoavat.
Täh? Jutta on yksinkertaisesti tyhmä -siinä syy koko sotkuun.
On ressukka aika tuuliajolla. Mutta en todellakaan haluaisi Juttaa pääministeriksi, en kyllä ketään muutakaan demaria (kaikkein viimeiseksi Tuomiojan, mokoma 60-lukuhörhö).
ja sitä ilman Jutta on nyt jäänyt kun ohitti ukkoköörin suosikki Tuomiojan. Ukot tekevät Jutalle tahallisia ansoja ja pistävät puheenjohtajansa ilman perehdytystä ja taustatukea kusisiin paikkoihin.
Niin, tyhmähän Jutta on kun ei vaihdan puoluetta jossa kusipäiset vanhat ay-jyrät kulissien takana määräävät ja hääräävät ja antavat puheenjohtajan kokemattomuuttaan mokailla vain siksi että puheenjohtaja sattuu olemaan nuori nainen eikä joku lapiokäsi 60-kymppinen ukko.
tai se sikatilan emäntä mikälie olikaan.
ukkoköörin suosikki Tuomioja on? Ei ainakaan ay-demareiden. Lipponen ja Heinäluoma ajoivat nimenomaan Urpilaista ja hetihän Urpilainen valinnastaan kiitti ehdottamalla Lipposta itsensä tilalle mahdolliseksi pääministeriksi. Lipponen ja Tuomioja viholliset jo vuosien takaa.
Mutta ap:n kysymykseen. Ensin demareilla pitäisi olla ohjelma ja politiikka, jolla se voi voittaa vaalit ja nousta suurimmaksi puolueeksi, vasta sen jälkeen demarista voi tulla pääministeri. Eikä tuo näytä tällä hetkellä kovinkaan todennäköiseltä. Katainen on seuraava pääministeri, halusipa sitä tai ei.
ja sitä ilman Jutta on nyt jäänyt kun ohitti ukkoköörin suosikki Tuomiojan. Ukot tekevät Jutalle tahallisia ansoja ja pistävät puheenjohtajansa ilman perehdytystä ja taustatukea kusisiin paikkoihin. Niin, tyhmähän Jutta on kun ei vaihdan puoluetta jossa kusipäiset vanhat ay-jyrät kulissien takana määräävät ja hääräävät ja antavat puheenjohtajan kokemattomuuttaan mokailla vain siksi että puheenjohtaja sattuu olemaan nuori nainen eikä joku lapiokäsi 60-kymppinen ukko.
Edes demarit eivät ole niin hölmöjä että valitsisivat urpoa toiselle kaudelle.