Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ranskan Riviera --- Suosittele kaupunkia / tekemistä

Vierailija
20.12.2009 |

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
21.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

monesti siellä olen ollut, mutta ei minulla mitään yhtä paikkaa ole, jota suosittelisin. Koko rannikko on kivaa ja sitä on mukava ajella edestakaisin.



Marseillea EN suosittele. Se on epämääräinen kaupunki. Mutta se taitaa ollakin liian lännessä.

Vierailija
2/10 |
21.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

on esimerkiksi Ste Maxime. Melko pieni, hyvin idyllinen (ja paljon mukavampi kuin saman lahden toisella puolella oleva St Tropez).

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
21.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Alpes Maritimes, katso miellyttäisikö se, eli löytyisikö sieltä mitään kivaa teille. Grasse, Saint-Paul-de-Vence ... Ihan se rantakaistale on tietysti kiva jos haluaa viettää rantalomaa, mutta Provencessa ja Cote d'Azurilla on niin paljon nähtävää! Montpellier, Aix-en-Provence. Onko teillä autoa käytössä? Marseillesta varoitan minäkin. Jännä, kiihkeä kaupunki, mutta ei lasten kanssa.

Vierailija
4/10 |
21.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

karttamiseen

Vierailija
5/10 |
21.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

pari vuotta sitten Ste Maximessa. Sieltä pääsi mukavasti Tropeziin laivalla mutta muuten oli kiva palata takaisin:) Tykkäsin älyttömästi myös Frejusista. Sisämaassa sitten todella paljon ihania käymisen arvoisia kohteita myös.



Jos taas haluaa lähemmäs Nizzaa niin Cannes on ihan turha paikka mutta Juan-les-Pinsissä viihdyimme hyvin. Antibesin kaupunki on ihana ja Juanin rannat upeita. Lähistöllä on vesipuistoa ja huvipuistoa ihan yllinkyllin, tosin tyyriitä. Ja taas sisämaassa ihania kaupunkeja kuten Eze, Grasse, Menton lähellä italian rajaa jne.

Vierailija
6/10 |
21.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Se on Marseillen kupeessa, puolen tunnin päässä sieltä tarkemmin sanottuna. Hinnat halvemmat kuin muissa paikoissa ja kilometrikaupalla erinomaista hiekkarantaa. Edustalla pieni saari, jonne voi tehdä veneretken.



Nizza on tietenkin ihana, mutta siis selkeästi tyyriimpi vaihtoehto ja Nizzassa ei ole hyviä rantoja. Rannat ovat pikkukiveä. Antibes on tunnelmainen ja siellä on pieni hiekkaranta sekä lähellä erinomainen vesipuisto. Lähellä (cap ferratilla) on myös tosi kiva eläintarha, jos lapsia sellainen kiinnostaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
21.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ensimmäinen on muutama km sisämaassa, mukava kylä. Kummastakin lyhyet matkat muihin Rivieran paikkoihin, Nizzaan, Monacoon jne.

Vierailija
8/10 |
21.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siis ihan Nizza on tosi kiva ja siellä on paljon tekemistä. Me ollaan lomailtu Mentonissa.



Julkinen liikenne rivieran rannikolla toimii hyvin. Autoilu voi olla tosi hermoja raastavaa, nopeudet kovia ja tiet ruuhkaisia. Tosin taas ihan pienten lasten kanssa auto on kyllä kätevä, ihan rannikon paikoissakin korkeuserot ovat lyhyellä matkalla kovat eivätkä lapset jaksa vaan kävellä.



Nizzassa ei ole tätä ongelmaa, se on hyvin tasainen.



Se kannattaa muistaa, että välimerellä on vaikeaa pitää kiinni perussuomalaisesta lapsiperheen ruokailurytmistä. Ravintolat eivät ole auki niihin aikoihin, siis päivällistä ei vain saa viiden, kuuden aikaan mistään. Iltapäivä kannattaa mennä välipaloilla ja illalla sitten seiskan jälkeen ravintolaan ja siitä yöpuulle.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
21.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja Monacossa kävimme myös. Ihana reissu, vaikka Nizzan ranta ei lapsille paras mahdollinen olekaan.

Vierailija
10/10 |
21.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

rannalla (hiekkarannat parhaimmat juan-les-pinsissä), leikkipuistoissa, uima-altaalla, ostoksilla (cap3000 Nizzan ja lentokentän välissä, Cannesissa hienot ostosmahdollisuudet), vesipuisto Antibesissa, eläintarhoja useampia, italian puolelle pääsee junalla kätevästi, laivareissuja lähisaariin, viinitiloja esim. st tropezin ja frejusin lähellä, museoita.



Se mihin kannattaa majoittautua riippuu siitä aiotteko vuokrata auton vai kulkea julkisilla; kuinka paljon aiotte reissata, tykkäättekö uida, rannasta jne vai aiotteko shoppailla, tykkäättekö "hienommasta" vai enemmän "paikallisesta" jne..?

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi viisi viisi