Sotakorvausten maksaminen teki Suomesta hyvinvointivaltion.
Ilman Venäjälle maksettavia sotakorvauksia Suomen teollisuus olisi taatusti kehitysmaiden tasoa, tie- ja rautatieverkostoa ei olisi nykyisellään, yms.
Talvisodasta seurasi siis paljon muutakin hyvää kuin itsenäisyytemme.
Kommentit (4)
Noinhan meillä on ollut tapana sanoa. Tai siis ainakin jatkosodasta - talvisodan jälkeenhän ei tarvinnut sotakorvauksia maksaa.
TOISAALTA. Me emme tiedä, miten kehitys olisi mennyt ilman sotakorvauksia. VOihan olla, että Suomi olisi teollistunut siinä kuin muukin maailma, vaikka vähän jälkijunassa matkaan lähtikin. Ja tällöin olisi epäilemättä ollut enemmän hyötyä kaupankäynnistä kuin vastikkeetomista toimituksista ulkomaille sotakorvauksten muodossa.
Toiseksi on kysyttävä myös kysymys siitä, kumpi Suomen nosti jaloilleen: sotakorvaukset vai se amerikkalainen "ei-virallisesti-marshall-apu" jonka avulla sotakorvauksiin tarvittava teollisuus ja infra pantiin pystyyn.
ja niitä hyödyntämällä olisi teollisuus varmasti lähtenyt pyörimään ilman jenkkiapuakin.
ja niitä hyödyntämällä olisi teollisuus varmasti lähtenyt pyörimään ilman jenkkiapuakin.
muusta Euroopasta. Niin että ei se ihan ilman apua käyntiin lähtenyt.
vaikka varsinaisesti sotakorvauksia jouduttiin maksamaan vasta jatkosodan jälkeen.
Mutta tämä avauksesi lienee liian haastava av-mammoille, kun BB ja Martinan vauvakin on vielä osin setvimättä.