Pulla/kuivakku- ketjun innoittamana: juntit täytekakut
Minä inhoan eniten kokonaisina pakastetuista vetisistä mansikoista tehtyä kakkua: koko kakku lilluu vedessä ja siällä on sitkeitä ja limaisia mansikoita. kaiken kruunaa kermavaahto ja säilykepersikat päällä. YÖK.
Tuoreista mansikoista tehty kakku on eri asia. Älkää sekoittako..
Itse teen aina erilaisia kakkuja: välissä esim. appelsiinikiisseliä ja kermavaahtoa, päällä kinuski. Ei ole liian makea kun sisusta on raikas.
Tai kunnon sacherkakku
Tai suklaakakku jossa sisällä mustaherukoista keitetty sakea kiisseli ja pari marenkilevyä. Markenkilevyistä huolimatta ei ole makea vaan enemmänkin kirpeä.
Ja mummoilla nappi soi, kehuvat minkä kerkeävät "voi kun itse osaisi ja keksisi "
Kommentit (50)
koska en pidä makeasta.
Olin fiksu ja otin kondiittorimiehen, joka leipoo sen verran, että suvun tädit on tyytyväisiä ja lasten koulumyyjäisiin saadaan pullat.
Lapset olivat kaverinsa luona synttäreillä ja kehuivat syöneensä maailman parasta kakkua. Oli juuri tällainen:banaania ja halpishilloa ja kerma valui päällä ja säilykehedelmiä koristeena.
-Epämääräisen näköinen, lässähtänyt kermakakku. Päällä juurikin niitä persikoita, joskus ''jopa'' kiiviä ja tummuneita banaanisiivuja. Kerma vispattu melkein voiksi ja valuu reunoilta. Unohdettu alustaa kakkua kermalla, pursotuksen välistä pilkistelee ruskeaa kakkua.
Välissä kermavaahtoa ja banaanisiivuja. Joskus jotain halpishilloa. yök.
kuivaakin kuivempi pohja, ei kostutusta. Toisessa välissä kuivaksi puristettua ananasmurskaa ja toisessa kaupan mansikka- tai vadelmahilloa. Päällä ylimakea kermavaahto, koristeena pahvi(vohveli)ruusuja ja jos ihan hillittömäksi on heittäännytty, niin nonparelleja.
Tämä se on jo..... En ole enää 10:een vuoteen ottanut palaakaan anopin kakkua, ei vaan pysty edes kohteliaisuudesta. (sika minä!)
jo ykkönen ja kolmonen kuvasi. YÖK
Kertokaa hyviä reseptejä
pakastetusta kokonaisista mansikoista tehty ja mansikat laitettu väliin kylminä, joten sulaessaan koko kakku lilluu vedessä, päällä makea kermavaahto lättäistynä ja koristeena juuri kiwejä tai persikoita.
En pysty syömään sitä, mutta anoppi vaatimalla vaatii maistamaan ja kehumaan "oliko hyvää, maistuiko"
kermakakut on kaikkein hirveimpiä. Onko täytekakku ja persikat + ananasmurska/mansikkahillo jotenkin niin pyhä asia, että ne pitää aina tunkee sinne kakkuun? Ei ne onnistu ikinä! Ne on joko liian kuivia tai liian kosteita.
sacher kakku on yleensä hyvä ja samoin juustokakut.
kaupan valmis kakkupohja, jonka päälle laitettu joko purkkikermaa tai itse vispattua kermaa, kermakerroksen alla suoraan kakun päällä on ehkä halpishilloa, ehkä ei. Koristeena päällä kiiviä, banaania tai vanhaa suklaarouhetta.
Parhaimmillaan tällainen kakku on pakastettu jo kertaalleen ja sulatetaan uudelleen kahvipöytään.
Nam...?
että pelkästään anopit tekee taas paskakakkuja:)
Oman äidin kakut on suloisia ja taideteoksia, mutta anoppien kakut on just sellaisia junttikakkuja.
Jollain on kyllä paha anoppitrauma kun jokainen ketju pitää saada anopinpanetteluketjuksi.
Kohta tänne kirjoittaa miniä, jonka anoppi on koristellut kakun laminoidulla BMI-taulukolla.
jotka eivät osaa vatkata kermavaahtoa niin, että se pysyisi kakun päällä. Tosin, eihän se minun ymmärtämisestäni kiinni olekkan.
Saa nähdä kuinka "juntti" kakku tämän päiväisestä kokeilusta tulee, kun yritän tehdä vadelmadaimmascarpone täytteisen kerroskakun joka on pursotettu kermavaahdolla jossa on minttukrokanttisuklaata.
kuulostaa niin tutulta. Jotku vain ei osaa tehdä muuta kuin sen mansikkahillo, kermakakun.
Vähän sama asia on kuin joka juhlassa tarjotaan sitä pullaa ja tiikerikakkua.
Minun vieraiden lempparikakku on suklaakakku jossa välissä samaa voivaniljakiisselä kuin unelmatortussa. Hillona voi ola vaikka mummon itsetehtyä omenahilloa tai vadelmakiisseliä jne.
Päällä kerma-suklaa kuorute. On aika makeaa mutta ei täytekakkua otetakaan kuin pieni pala
Aina kun täällä on puhe ruoasta niin anopit tekee pahaa ruokaa, omat äidit ei koskaan :)
että pelkästään anopit tekee taas paskakakkuja:)
Oman äidin kakut on suloisia ja taideteoksia, mutta anoppien kakut on just sellaisia junttikakkuja.
Jollain on kyllä paha anoppitrauma kun jokainen ketju pitää saada anopinpanetteluketjuksi.
Kohta tänne kirjoittaa miniä, jonka anoppi on koristellut kakun laminoidulla BMI-taulukolla.
kakun taikinaan pähkinärouhetta.
Sisään lakkahilloa ja vaniljarahka.kerma sekoitusta. yksinkertainen ja hyvä
Oman äidin kakut on suloisia ja taideteoksia, mutta anoppien kakut on just sellaisia junttikakkuja. .
Ihan yhtä paskoja kakkuja kuin anoppikin! Pohja saattaa olla jopa kuivempi kuin anopin kakussa, sillä äiti paistaa liian kauan, kostuttaa ei muista tai ehdi.. välissä nyt voi olla jotain mielikuvituksellisempaa kuten kokonaisia pakastettuja mustaviinimarjoja -ei sokeria. Kermavaahtoa toki, päällä ei juurikaan koristeita, mutta voipi olla ihan varppi, että joko välistä tai päältä, tai molemmista löydät tukun kissankarvoja.
Juu, en syö myöskään äitini tekemää täytekakkua!
T: 8
ihan sen vuoksi kun lapset siitä tykkäävät.
olen juuri miettimässä rippijuhlatarjoiluja
tähän päivään mennessä nähnyt, että joku tunkee täytekakkuun pakastemansikoita! OIKEESTI?
ei voi mitään. korkeintaan jotkut suklaakakkupohjaiset voi olla syötäviä, jos ei ole liian makeita. Peruskakkutaikinahan on mauton sokeripläjäys, ei siitä täytteillä parane. Kaupan kaut on usein liian makeita ja jopa kehutun Kakkukeisarin kakut aika mitäänsanomattomia. kauniita toki:-)
mutta ehdottommasti junttia on tarjota kuivaa (ei lainkaan kostutettua) kakkua. Mielumin syön sitä halpishillokakkuakin. (siis jos on kosteeta)
koska en halua kiduttaa vieraita omilla luomuksillani. Mutta anoppi teke itse kakut ja niissä on AINA palanut MUSTA pohja, joka pilaa muuten hyvän kakun. En ymmärrä miksi hän ei voi leikata sitä palanutta pohjaa pois.
-Epämääräisen näköinen, lässähtänyt kermakakku. Päällä juurikin niitä persikoita, joskus ''jopa'' kiiviä ja tummuneita banaanisiivuja. Kerma vispattu melkein voiksi ja valuu reunoilta. Unohdettu alustaa kakkua kermalla, pursotuksen välistä pilkistelee ruskeaa kakkua.
Välissä kermavaahtoa ja banaanisiivuja. Joskus jotain halpishilloa. yök.