Mitä lääkkeitä 10: kk vauvalle mukaan kanarialle?
Mitä maitohappobakteerivalmistetta voi antaa vauvoille, eikä tarvitse kylmäsäilytystä? Entä tarviiko ottaa jotain ripulilääkettä ym. ym?
Onko kellään kokemuksia?
Kommentit (3)
- RelaTabs -maitohappobakut. On "pillerimäisiä".
- Antibioottikuuri varalle (jos korvatulehduslapsi). Ditrim Duplo ei tarvi kylmäsäilytystä.
- Suppoja/Pamol F, kuumelääkettä siis.
- Nasolin tai muu nenäsumute
- Osmosal
- Silmätippoja
- Lääkehiili
- Allergialääke
Jos on vakuutus, noista kaikkiin paitsi lääkehiileen (en tiedä vaikka siihenkin saisi) saa reseptin. Kysy mitä kaikkia saa alle 1 v antaa, en enää itse muista, sillä lapset "jo" 3 ja 4. Minä mielummin varaudun kunnolla, kuin lähden vieraassa paikassa etsimään lääkäriä. Meillä molemmat lapset korvatulehdustapauksia, joten melkoiset noidan taidot on kehittyneet erityisesti noiden korvatulehdusten hoksaamiseen. Tänäänkin löytyi yksi :/
noin pienelle vain särkylääkettä (meillä aina käytetty nestemäistä Panadolia), keittosuolatippoja ja Nenäfriidan.
Olen ajatellut, että minkään nuhaa tai hammassärkyjä isomman taudin kanssa pitäisi kuitenkin lähteä lääkäriin. Ripuliakaan ei tarvitse ruveta lääkitsemään sillä minuutilla kun se alkaa, ehtii hyvin apteekkiin.
Jos haluat maitohappobakteereja antaa, niin Relatabs on tosiaan hyvä. Tabletit pystyy murskaamaan ihan lusikan syrjällä, jos lapsi ei halua niitä pureskella. Niitä taitaa saada myös nestetippoina, mutta niiden kylmäsäilytyksestä en tiedä.
mä matkustin teneriffalle lapseni kanssa kun tämä oli vuoden, otin mukaan suppoja ja varalta ripulilääkettä. Maitohappobakteereita en antanut. Pääasiassa lapsi söi kuitenkin purkkiruokia matkalla, ei tullut mitään mahavaivoja tai muutakaan tautia.