Vauvan afroletti, apua!!!!
Meidän vauvatytöllä on pörröinen afro, joka on niskasta ihan takussa. Tuon hiustyypin hoito on haastavaa, tarvitsisin apua. En halua leikata suloisia kikkaroita, mutta tätä menoa kuontalo on kohta yksi iso rasta! Kampaan hiukset aamuin illoin, pesen ne viikottain.
Kihara ei ole täyttä afroa kuten isällään, vaan loivempaa, mutta törröttää kuitenkin pystyyn ja on karheaa. Isästään ei ole apua tähän kun hän pitää päänsä ajeltuna, ei osaa hoitaa pitkää tukkaa. Kiitollisena otan vinkkejä vastaan, mitä kannattaisi tehdä. :)
Kommentit (16)
puoliksi kenialaisia. ei shampoopesua vaan pelkkää hoitoinetta. shampoo vin kun on oikeasti likainen, noin kerran kuussa. hiuksiin jätettävä hoitoaine lisäksi. ja rastottuu ne silti, geeli joka ei kovetupehmeä vaha auttaa estämään
Pysyy tukka siistinä ja nätin näköistä.
Afrotukkaa pitää rasvata ja paras on pitää sitä letillä koko ajan. Peset sen shampoolla tyyliin kerran kuussa muutoin vaan rasvaat. Etnisistä kaupoista voit ostaa hiusrasvoja, tai sitten vaan käyttää vaikka oliiviöljyä. Varsinkin jos kyseessä on vauva, saattaa tuo öljy olla paras vaihtoehto. Ja sitten sitä lettiä kehiin :)
Itselläni siis kaksi afro lasta, 7 ja 2 vuotiaat tytöt, joten homma on hanskassa :)
Mun ystävä joka on puoliksi etiopialainen ostaa Hakaniemen etnokaupoista aina sellaista hyvän tuoksuista hiusrsvaa, jolla hoitaa hiuksiaan, on muistaakseni ainakin kookoksen ja vaniljan tuoksuisia..
minulla on 12v tyttö ja 1v tyttö. ja hiukset on aina hoidettu tavallisilla kampaamon aineilla, kuivan hiuksen sellaisilla ja hiuksiin jätettävillä hoitoaineilla ja selvitysaineilla. hiukset olen kammanut harvakammalla ja ovat lähes aina kiinni. vanhemmalla tytöllä on kylläkin jo parin vuoden ajan ollut silkkisuoristus.
aina ovat kampaajat kehuneet kuinka hyvä kuntoiset tyttöjen hiukset ovat. minusta rasvat saavat hiukset näyttämään likaisilta
minulla on 12v tyttö ja 1v tyttö. ja hiukset on aina hoidettu tavallisilla kampaamon aineilla, kuivan hiuksen sellaisilla ja hiuksiin jätettävillä hoitoaineilla ja selvitysaineilla. hiukset olen kammanut harvakammalla ja ovat lähes aina kiinni. vanhemmalla tytöllä on kylläkin jo parin vuoden ajan ollut silkkisuoristus. aina ovat kampaajat kehuneet kuinka hyvä kuntoiset tyttöjen hiukset ovat. minusta rasvat saavat hiukset näyttämään likaisilta
Tää taas vähän riippuu siitä että millanen on sun lasten tukka? Onko se vaan vähän kihara ja silkkisen oloinen vai onko se karhea AFRO joka muistuttaa "Jackson Five" afro palloa?? Sellasta silkkistä semisuomitukkaa ei tarviikaan rasvata, mutta semmosta kunnon afroa (joka mun tytöillä sattuu olemaan:)) pitää rasvata.
Ja mä en henkilökohtasesti ymmärrä miksi lasten tukkaa pitää suoristaa???????? No sanotaan että en ymmärrä enkä hyväksy (siis omillani, muut tehkööt mitä haluaa :)) mielestäni lasten afro tukka on osa heidän kulttuuriperintöä ja pitäisi kohdella sille kuuluvalla tavalla.
Muistan kerran kun laitoin afroletit itselleni, ja mulla siis täysin blondi tukka, niin karibialaiset työkaverini nauroivat että "yritin olla musta". Heillä itsellään oli nimenomaan suoristetut afrohiukset joten sanoin takaisin että itse yritätte olla valkoisia suorine hiuksinenne. ...noh, mielipide kysymys tietysti, mutta näin ajattelen myös omien lasteni kohdalla. Jos oisin halunnut suora- ja sileähiuksisia suomilapsia, en varmaan olisi päätynyt niitä tekemään..öö...no vähän erinäkösen kaverin kanssa ;)
aivan huipputuote vauvan afrotukalle, ja aivan jokaisesta suomalaisesta ruokakaupasta saatavilla. Isompana family fresh-tuotteet ovat hyviä.
ennenkuin menit antamaan toosaa kikkaratukalle......... hyyyyyh
..koska eivät viitsi laittaa afrolastensa tukkaa. Järkyttävän näkösiä ipanoita näkee liikenteessä, tukka kampaamatta ja ällöttävänä klönttinä vaan roikkuu ku on niin takussa ja rutikuiva. Yök. Hävettää heidän puolestaan että välittävät lapsistaan niin vähän etteivät VIITSI perehtyä afro tukan laittoon!!! AAAAAAARGH!!!
Ap:lle tätä en nyt kuitenkaan suuntaa, koska hänhän tässä on apua hakemassa. Yleisesti vaan näyttää siltä että toosaa ollaan antamassa ties mille olmille mutta siihen se sitten jääkin.
Kyllä on aiemminkin afrikkalaiset hiukset hoidettu tavallisen kaupan (joita löytyy vaikka Pihtiputaalta) hiustenhoitotuotteilla ja hyvin kauniit hiukset on tullut.
on palsta "monikulttuuriset perheet" tmv. ja siellä paljon kirjoituksia tuosta aiheesta:) Selaile sivuja taaksepäin jos ei ekalla sivulla ole. Juttuja voi lukea kirjautumatta, jos ahlaut kirjoittaa pitää kirjautua.
http://www.vauva.fi/keskustelut/alue/31/viestiketju/112307/hiusten_hoid…
Toivottavasti löydät apuja tästä :D