Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

miten pärjätä?

Vierailija
03.11.2009 |

Miehellä vakituinen työ,itse olen työttömänä,monestakin syystä (esim. perussairaus mikä vaikeuttaa työn saantia,ei siis todella ole omasta tahdosta kiinni oma tilanne).Kovasti yritän kyllä päivittäin töitä saada,mutta todella vaikeaa näin pienellä paikkakunnalla.

Rahat ei mitenkään riitä "normaaleihin" asioihin, nytkin laskettiin että huomenna tulevasta miehen palkasta ei jää käteen laskujen jälkeen kun n.100e.Sillä pitäisi ostaa tietysti ruuat ym pakolliset,tämän lisäksi miehelle uusi talvitakki,ei meinaa enää oikein kolitsilla tareta..Itsekkin pitäisi ostaa vaikka mitä mut näköjään edelleen mennään eteenpäin järkyttävän näkösillä,risaisilla farkuilla ym vastaavalla..

Ensi kuu ei ole yhtään sen helpompi,rahaa jää käteen n.50e enemmän..Ja joulukin on tulossa..



Miten tästä selviää?

Tiedän ettemme ole ainoat maan päällä kellä tiukkaa,siksi haluisinkin että "kohtalotoverit" kertoisivat miten pärjätä.



Asiallisia vastauksia kiitos...

Kommentit (32)

Vierailija
1/32 |
03.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

No voisitko mistään repiä lisätienestejä? Esim. jonain Party Lite/ Tupperware esittelijänä?

Vierailija
2/32 |
03.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

meillä myös mies on töissä ja minä teen vuoroja silloin tällöin, rahaa on käytössä joskus enemmän ja joskus vähemmän. koskaan ei kuitenkaan paljoa. meitä on 3 henkeä.



takki on ehkä helpoin asia. ei muuta kuin kirppikselle tai huuto.nettiin. sieltä löytyy kyllä ja säästää pitkän pennin. sitten otat mainospinkan eteen ja alat tarjousten mukaan suunnittelemaan kirjallisena ostoslistaa ja sitä mukaa myös ruokalistaa. jos teitä on kaksi, niin selviätte kyllä hengissä. jos on lapsia niin ei muuta kuin mars mars sossuun tai seurakunnan diakonin puheille. saa hieman helpotusta.



joulu on kyllä aika hankalaa aikaa.. itse olen alkanut valmistelemaan sitä jo jokin aika sitten. tehtailen vanhemmilleni villasukat ja lapaset pukinkonttiin. aikuisille sisaruksilleni riittää itsetehdyt joulukarkit ihanalla pakkauksella. kummipojan lahja on jo ostettu kun sain kesälomarahat. omalle lapselle lahja on myös ostettu. jouluruokana meillä on itsetehdyt laatikot ja pieni kinkku sekä joulupuuro. pyöräytän itse myös limput. kyllä se tästä :)



arkenakin pärjää kunhan muistaa että mitään ei kannata ostaa valmiina.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/32 |
03.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meilläkin minä työttömänä ja miehellä vakityö, neljä lasta on. Rakennetaan autotallia, johon uppoaa rahaa koko ajan. Silti pärjätään. Ehkä teillä liian isot menot tuloihin nähden tai sitten miehelläsi tosi pieni palkka? Kerro lisää taustoja, niin katsotaan voinko auttaa!

Vierailija
4/32 |
03.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niin no tuo talvitakki oli esimerkki näistä asioista mitä on pakko välillä ostaa, kyllä juu oon katellut kirppareita ym läpi jos sopiva sattuisi kohdalle..

Liian isoja menoja ei pitäisi olla,yritetään aina ostaa kaikki mahdollinen tarjoustavarana.Olemme nuoria,monet aina sanookin että säästätte pitkän sentin kun ette käy baareissa ym,emmekä käykkään,viimeksi olemme käyneet elokuussa kun oli mun synttärit.

Eniten rahaa menee laskuihin,vuokra juuri nousi,mies saa nyt maksaa vanhoista hölmöilyistään ulosottoon,sinne menee joka kuukausi automaattisesti 280.Muhun rahaa menee eniten jo edellä mainitun sairauden takia,lääkkeet,lääkärikäynnit ym.Ensimmäisenä varmasti monelle tulee mieleen miksen hae kelalta tukia.On haettu monet kerrat,eivät vaan myönnä.

Mielestäni miehellä ei ole mitenkään erityisen pienet tulot,keskiverto olisko...Siksi tuntuukin oudolle että miten emme tunnu millään pärjäävän.Mihin sitä rahaa muka menee niin paljon..

Hermot alkaa menemään kun ei niitä töitä saa,tuntuu pahalle itse "istua kaiket päivät kotona" kun mies on töissä,ja sitten vielä joudun pyytämään häneltä kaikkeen rahaa..

Vierailija
5/32 |
03.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Talvitakki pitää olla juu mutta jos vakituinen työsuhde on ollut jo jonkin aikaa, aika outoa että ette ole takin tarpeeseen valmistautuneet mitenkään.

Vierailija
6/32 |
03.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitenkäs esim. tämän talvitakin ostoon olisi voinut valmistautua??Jos joka kuukausi käteen jää 100-200e.tosin tuo 200e on tainnut viimeksi jäädä käteen joskus kesän alkupuolella...

Mies teinaa n.1100/kk

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/32 |
03.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

moka jos vanhoihin ulosottovelkoihin menee 280 euroa kuussa. minka taakseen jattaa sen eestaan loytaa.

Vierailija
8/32 |
03.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

..oma moka mutta asialle ei enää mitään voi ja se siitä.Maksettava mikä maksettava,olisihan silti jotenkin pärjättävä.

ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/32 |
03.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

meilläkin on 100e tälle kuulle. 2 lasta. tiukkaa tekee..

Vierailija
10/32 |
03.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

1100 e kuussa ole keskiverto palkka! En ihmettele, että sillä tekee tiukkaa...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/32 |
03.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

meilläkin on 100e tälle kuulle. 2 lasta. tiukkaa tekee..

Epäilemättä tiukkaa tekee..Onko jotain mitä karsitte "pakollisista menoista",tai missä olette suunnitelleet edes vähän säästävänne?

ap

Vierailija
12/32 |
03.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

toimeentulotukea tai vastaavaa?



Tiedän ettei sieltä tipu rahaa mihinkään ylellisyyksiin mutta nimensä mukaisesti on tarkoitus taata ihmisten perustoimeentulo.



Jos ette saa tukea, pitänee miettiä nykyisiä menojanne.

Jossain on "reikä" johon rahaa menee turhaan.

On monia asioita joista voi tinkiä jos oikeasti haluaa pärjätä pienillä tuloilla.

Toki monet asiat ovat henkilökohtaisista ratkaisuista kiinni. Mikä on "normaalit menot" kellekin vaihtelee hurjasti.

Vaikea auttaa tuntematta paremmin.



Suosittelen ruutupaperia ja lyijykynää.

Riviin tulot/menot REHELLISESTI.

Ei tyyliin "no ei yksi tupakka-aski haittaa tai se nyt vaan oli yks karkkipussi"

Jokainen sentti paperiin + ja -. Viivan alle jää karu totuus.

Ihmisen mieli on semmoinen että oma mukavuus sumentaa helposti järjen. Kun ne ynnää paperille oikeasti sentilleen tajuaa että oho, tuommoinen summa jäisi talteen jos jättäisi tuon väliin :-O



Vuosia elänyt olemattomilla rahoilla ja tiedän totisesti mitä on olla pienituloinen. Sieltäkin suosta voi nousta sisulla ja säästäväisyydellä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/32 |
03.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

1100 e kuussa ole keskiverto palkka! En ihmettele, että sillä tekee tiukkaa...

Juu siis en tiedä mikä varsinaisesti on keskiverto palkka,mutta mitä olen tiedustellut tuttavilta,heillä ei juurikaan paremmat tulot ole ja silti tuntuvat pärjäävän oikein hyvin.Milloin kukakin pyytää kaupoille ostamaan talvivaatteita tai viikonloppusin viihteelle.Eivät tunnu millään ymmärtävän ettei ole rahaa sellaisiin.

ap

Vierailija
14/32 |
03.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ruoka on halvinta. vaatteet kirpparilta. itselleni en ole ostanut mitään aikoihin. ei tässä oikein ole enää mitään missä voisi säästää.. maksullisia harrastuksia ei ole eikä kerhoissa käydä..

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/32 |
03.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos tuosta maksaa velkoja 280 ja jotain vuokraakin, niin ei ihme ettei rahaa jää. Pystyisitkö esim hoitamaan lapsia? saisit siitä edes jokusen euron tunnilta kun auttaisit vaikka kotiäitejä pääsemään asioille päiväaikaan. Ja joulu kun on tulossa, niin ainakin meille olisi kaikenlainen siivousapu tarpeen. Toki siitäkään ei ihan hirmuista tuntipalkkaa voisi maksaa, kun kotitalousvähennyksen jälkeen ei firmojen siivoojakaan maksaa juuri yli 10 e/h.

Vierailija
16/32 |
03.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi pitää ottaa stressi joulusta ja lahjoista?

Eikö lahja voisi olla kiireetöntä yhteistä aikaa vanhempien/sisarusten kanssa?



Jos muutenkin jo on tiukkaa niin ei nyt moisen vuoksi ole mitään järkeä repiä selkänahastaan. Anatmisen iloa juu, mutta joku roti nyt sentäs. Joulumieli on kaikkein tärkein!



Olkoon miten klishee vain niin "joulumieli jokaiselta löytyy sydämestä!" Ihan ilmatteeks.



Voimia jokaiselle.

Vierailija
17/32 |
03.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minkälaista työttömyyskorvausta sinä saat? Siitä vaan sosiaalitoimen www-sivustoille ja syöttämään tulojanne ja menojanne (niitä, jotka sossu hyväksyy menoiksi) laskuriin. Tuo 280 euroa ulosottoon on toki ihan omaa aiempaa tyhmyyttä, eikä siihen saa mitään tukea kunnalta, mutta muuten kyllä pienituloiset pariskunnat ja perheet saavat toimeentulotukea, jolla kyllä pärjää ihan ok.



Jos tulonne ovat taas yli toimeentulotukirajan, ei miehesi todellakaan ole ihan pienipalkkainen.



Mikäli teillä ei ole mitään kohtuuttomia menoja (liian iso asunto tms.) ja sinulla on tosiaan osoittaa dokumenttia siitä, että olet aktiivinen työnhakija, saatte kyllä asumistukea ja toimeentulotukea ja teidän pitäisi pärjätä.

Vierailija
18/32 |
03.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Toimeentulotukea emme saa koska sossun laskelmien mukaan miehen tulot ylittävät rajan,johon saakka tukea voisi saada.

Tuota tässä juuri suunnittelinkin että taidanpa ruveta keräämään kaikki mahdolliset kuitit talteen ja kirjata ylös myös pikkuostokset,kuukauden päätteeksi laskutoimitus mihin on mennyt minkäkin verran rahaa,tarkalleen.En oikein muutakaan enää kaksi,miten saisin selville mihin sitä rahaa uppoaa.

Vierailija
19/32 |
03.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niin eikö lääkemaksukatto tule täyteen jossain vaiheessa. Minäkin kehoitan laittamaan kaikki menot ruutupaperille ylös. Yllättäviä menoja löytyy. Tuo halvin ruoka ei kuvasta millään lailla todellisia menoja. mekin käytämme kauppaketjujen omia tuotteita mutta silti ruokalaskumme on ihan keskiverto koska en jakasa esim leipoa millä voisi säästää pitkän pennin.

Vierailija
20/32 |
03.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

pitkäaikaistyötön, saatte tietysti sekä asumis- että toimeentulotukea.



Jos ette, on jokin teidän oma valintanne vinksallaan (haluatte väkisin asua jossain ok-talossa ja pitää omaisuutta). KAIKKI pienituloiset ovat maassamme oikeutettuja perustoimeentuloon, kunhan tietyt reunaehdot täyttyvät. Näitä reunaehtoja ovat mm. että ihminen on opiskelija tai työtön työnhakija eli ei vain lepäile laakereillaan vailla tulevaisuuden suunnitelmaa, että ihminen ei asu liian isosti eikä jemmaa omaisuutta...Ihan järkeenkäypiä reunaehtoja.