Minkä verran vaatteita vauvalle?
Minkä verran minkäkin kokoisia vaatteita olette hankkineet vauvalle? Mitä vähintään (ja minkä verran) ois hyvä olla kotona valmiina kun vauva tulee?
Kommentit (18)
kuin 3, vauva voi tarvita päivässä 3 vaatekertaa! Sen sijaan itse en hankkinut yhtään 50 kokoista vaatetta ja turhaa olisi ollutkin, lapsi oli jo syntyessään niin pitkä ettei olisi niihin sopinut kuin pari viikkoa, 56 koko oli ihan sopiva. Bodyt on hyviä perusvaatteita ja niitä saa niin edullisesti että ostaisin 6-8, vähemmälläkin ehkä pärjää jos ei tarvi pyykkinarulla kuivattaa. Yöasuja ei kannata ostaa paljon pieniä kokoja, ei haittaa vaikka on vähän isoja alussa tai sitten nukkuu unipussissa. 62 ja 68 kokoja sitten ostaisin reilummin.
Äitiyspakkauksen potkuhousut on olleet meillä käytössä kerran 3 kk:n ikäisellä, paljon kätevämmät on puolipotkarit.
Kun itse olin raskaana ja luonnollisesti ajattelin minäkin, että kuinkas paljon mitäkin vaatetta tarttis olla, niin kaikki sanoivat, että älä osta kamalasti, äläkä etenkään niitä tosi pieniä. Noh, enpä minä sitten ostanutkaan kuin yhen bodyn ja yhet housut sitä 50cm. 62cm vaatteita ostelin jonkun verran. No kappas kappas... Kun vauva syntyi, oli 49cm ja arvaa vaa olivatko ne 62cm vaatteet kilometrin liian isoja! Ei kun kauppaan heti kun pääsi ostelemaan niitä pienempiä lisää. Toki synnytyksen jälkeen, kun tiesi jo aivan varmasti vauvan sukupuolen, uskalsi ostaa niitä tietyn värisiä. Meillä on kai sitten oudot sukulaiset, mutta ei me niitä vaatteita lahjoina nyt niin kauheesti saatu.
Sitten vielä jos vauva puklailee paljon, niin silloin tarvitsee enemmän niitä vaatteita. Eräs sukulainen tällä hetkellä joutuu vaihtamaan vauvan vaatteita n. 5 kertaa päivässä, kun on aikamoinen puklukone. Yhellä tutulla taas vauva on ollu aikamoinen sinappikone eikä vaipat aina niin kovin hyvin pitäneet -> paljon vaatteen vaihtoa.
Kyllä itse suosittelisin vähän enemmän kuin ne kolme vaatekertaa, kuin tässä joku jo mainitsi, ellet halua koko aikaa olla pesemässä pyykkiä. Ja huom, et välttämättä pystykkään vaikka haluaisit. Kannattaa Kelan sivuilta tutkia sitä äitiyspakkauksen sisältöä, että minkälaisia ja minkä kokoisia niitä vaatteita siitä tulee ja ostella sitten sen mukaan itse muutaman lisää. Tietenkin jos aiot pakkauksen ottaa.
Onnea :)
Mä olin ostanut 56-senttisiä vaatteita varastoon, mut vauva oli neliviikkoisena jo 58-senttinen, eli eihän noi menneet kuin muutaman päivän.Mä puin jo laitoksella lapselle ne kaikkein pienimmät vaatteet, koska oli selvää, ettei hän muuten ehtis niitä ihanuuksia käyttää ollenkaan. ;) Muistan vieläkin, kuinka ihana oli laittaa pienelle itse tehdyt pitsisukat ja pitsineule ja ihana body, lapsi tuntui heti enemmän "omaltakin" mitä laitoksen vaatteissa. Ja nehän ei seuraavalla viikolla mahtuneet edes viereen enää.
Sinänsä ei haittaa, vaikka ostaisit vaatteita reilustikin varastoon, kaikkihan ne tulee käytettyä. Mielestäni sopiva määrä on 7 bodya + viidet housut/puolipotkarit, tai enemmän. Siinä ei tarvi stressata pesemisen kanssa, jos vaikka tulee muutakin tekemistä, ja bodyt on halpoja ja ne voi myydä helposti eteenpäin, koska eivät mihinkään kulukaan kun ei niitä montaa kertaa ehditä käytää.
Kiitos vinkeistä :). Niinhän se taitaa olla ettei oikein varmaksi voi tietää kun vauvat on niin erilaisia, tietty kooltaan mutta myös pukluominaisuuksiltaan :D. Kuivausrumpua ei ole käytössä, osan aikaa kyllä kuivaushuone missä sentäs vähän nopiammin kuivuu.
Jos käytätte kestovaippoja niin niistä tulee paksumpi paketti kuin kertiksistä. 62 koko meni meillä molemmille pullukoille heti pariviikkoisesta.
ehdottomasti, ja kietaisubodyt kätevämpiä kuin pään yli vedettävät. kannattaa satsata käyttömukavuuteen niin vauvalla kuin vanhemmalla. musta ainakin 6 vuotta sitten JOHAn ribbineulospuolipotkarit oli ihanan napakoita.
Minä en tulevalle kuopukselleni aio ostaa yhtään kietasubodya enkä potkuhousua. Koin ne esikoisen kanssa jotenki tosi hankaliksi. Ihan tavan bobyja ja housuja + sukkia/sukkahousuja. Yöpuvut voi olla terällisiä kokopukuja.
Kantsii miettiä myös vauvan mukavuutta. Muistan lukeneeni esikoista oottaessani jostain, että kietaisubodyt on yleensä pienille vauvoille mieleen, kun pään yli pujottelu voi olla pikkuiselle epämieluisaa. ostin siis itse pelkkiä keitaisubodeja mutta saimme lahjaksi muutaman tavallisen bodyn. Meidän kohdalla lukemani neuvo osoittautui paikkaansa pitäväksi, eli vauveli hermostui, kun kiskoin bodya pään yli, mutta kietaisuversioiden kanssa ei tullut ongelmia. Makuasia tämä varmaan kuitenkin ja riippuu vauvasta. (Minusta kietaisupaitojen pukeminen oli itsellekin helpompaa, kun niskan pitely pään yli bodyä viritellessä ei ainakaan mulle ollut ihan yksinkertainen operaatio ainakaan alkumetreillä lapsen käsittelyä opetellessa.)
Lisäksi tykkäsin potkuhousuista sen vuoksi, ettei selän alle vauvalle tullut mitään nappeja tai painavaa vuötärönauhaa. En tiedä, onko tuolla oikeasti merkitystä, mutta itelle tuntuis jotenkin loogiselle, että kun vauva makaa selällään suurimman osan ajasta, ei halua mitään ylimäärisiä muhkuroita selän alle. Tällä perusteella moni söpö vaatekerta jäi ostamatta, kun selässä neppareita tai muita kiinnityshärpyköitä.
meillä meni päivässä noin 5bodya, vähintään. Ja parit puolipotkarit. Vauva puklaili paljon, ja vaikka meillä oli varmaan 20riepua niin silti useinmiten meni paidallekkin.
ettei se vaipan sisällä pysynyt. Ja kun oli syksy, niin vauvalla oli vaatteita 2 kerrosta, ja kun body ja kahdet housut (ja joskus myös paita) meni ainakin 3 kertaa päiväss kakkaisiksi, niin kyllä niitä vaatteita enemmän kuin 3 kappaletta lajiaan tarvitsi. Mutta ei toisaalta tarvi olla 20 bodyä. Eli kymmenen paikkeilla kun on, niin yleensä riittää. Jos on poikkeuksellinen, eikä riitä, niin pääseehän sitten kauppaan (vaikka isä tai lapsen mummo, jos itse ei oikein shoppailuta). Mutta todennäköisesti ne kymmenen riittää hyvin.
Meillä koko 56 on mennyt alussa monta viikkoa, joten se on ollut sopiva aloituskoko.
Minä annoin olla märässä paidassa :D Toki jos kastu niin pahasti että oli koko vatsa märkänä niin sitten vasta vaihdoin....
siis oletteko vaihtaneet vauvan paidan jokaisaen pulautuksen jälkeen? Minä annoin olla märässä paidassa :D Toki jos kastu niin pahasti että oli koko vatsa märkänä niin sitten vasta vaihdoin....
Ei me ainakaan vaihdettu, sitten niitä bodyja olis menny päivässä varmaan 20. Kuivattiin pahimmat ja jos näytti siltä että kaikki hihat ja kaulus ja maha oli paidasta märkänä niin sitten vaihtoon. 5bodya on vielä pieni kappalemäärä niihin pulautuksiin verrattuna.
Minä annoin olla märässä paidassa :D Toki jos kastu niin pahasti että oli koko vatsa märkänä niin sitten vasta vaihdoin....
Muutama tippa puklua ei paljon hidastanut. Meidän poju ei kyllä suuria määriä puklaillutkaan, mutta monesti saatoin pukea 2-3 päivää samat vaatteet. Sitten piti ottaa uudet ihan vain vaihtelun takia. :)
Meillä taas vauva hermostui noiden kietasubodyjen kanssa. Ei vaan jaksanu ootella että mie tai varsinkaan isänsä näperteli niitä lukemttomia neppareita/nauhoja kiinni. Pään yli vetäminen ei kellekään meistä ollu ongelmallista. Puolipotkarit koin hankalaksi kun ne ei olleet oikein ikinä sopivan kokosia. Jotenki aina joko ne varvasosat viiletti kaukana pikkusen jaloista ja seuraavalla yrityskerralla housut oli jo liian lyhyet. Avolahkeiset pöksyt meni paljon kauemmin sopivan olosina, eikä niissä sen enempiä ole neppareita tms.
Meillä mä pesen pyykit vain ja ainoastaan samanväristen/laatuisten vaatteiden kanssa, enkä pese puolikkaita koneellisia. Eli valkoinen body saattaa odottaa pyykkikorissa pesua 2 viikkoa. Meillä on 5 kk lapsella toistakymmentä bodya, ja silti kaikki on koko ajan pesussa. Vähintään joka päivä laitetaan uudet vaatteet, en halua pistää lapselle seuraavana päivänä vähänkään pukluisia/kuolaisia vaatteita.
Ennen vauvan syntymää meillä oli vain 56 ja 62 vaatteita. Koska et voi tietää mitä vauhtia kullanmurusi kasvaa, niin on turha hamstrata vaatteita joita käyttää ehkä puolen vuoden kuluttua. 50 vaatteet on ihan turhia, niiden käyttöikä on todella lyhyt. Ellei lapsi sitten ole syntyessä reilusti alle 50.
Sitten vielä jos vauva puklailee paljon, niin silloin tarvitsee enemmän niitä vaatteita. Eräs sukulainen tällä hetkellä joutuu vaihtamaan vauvan vaatteita n. 5 kertaa päivässä, kun on aikamoinen puklukone. Yhellä tutulla taas vauva on ollu aikamoinen sinappikone eikä vaipat aina niin kovin hyvin pitäneet -> paljon vaatteen vaihtoa. Kyllä itse suosittelisin vähän enemmän kuin ne kolme vaatekertaa, kuin tässä joku jo mainitsi, ellet halua koko aikaa olla pesemässä pyykkiä. Ja huom, et välttämättä pystykkään vaikka haluaisit. Kannattaa Kelan sivuilta tutkia sitä äitiyspakkauksen sisältöä, että minkälaisia ja minkä kokoisia niitä vaatteita siitä tulee ja ostella sitten sen mukaan itse muutaman lisää. Tietenkin jos aiot pakkauksen ottaa. Onnea :)
Komppaan täysin tätä. Meillä oli justiinsa samanlaista, joko oli puklua tai "sinappia" ja parhaimmillaan viisi vaatekertaa pesussa yhtä aikaa. Hanki kahden päivän vaatevarasto, ja suosi samoja värejä, jotka voi pestä samassa koneessa, sillä et ehdi aina pyykille! Saati ripustaa niitä pyykkejä...
oppaissa lue, että kolme riittää: yksi päälle, yksi pesuun ja yksi kuivumaan. :)
Mulla on aina ollut ihan liikaa vaatteita vauvoille, johtuen siitä että niitä saa niin paljon lahjaksi ja kirppiksillä ne on niin edullisia.
Kannattaa hommata ihan muutama 50 ja 56 kokoinen vaate (yöpaita, pari bodya ja potkarit) ja sitten vähän reilummin 62 ja 68 kokoja, niitä saa pienennettyä sukilla ja käärimällä hihoja.