Raskaana ollut nainen kuoli sikainfluenssaan Espanjassa
http://www.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/Raskaana+ollut+nainen+kuoli+sikainf…
30.6.2009 10:00 | Päivitetty: 30.6.2009 10:53
A A
REUTERS–AP–HS
Madrid. 20-vuotias sikainfluenssaan sairastunut nainen kuoli tiistaina Espanjassa joitakin tunteja sen jälkeen, kun hänen vauvansa pelastettiin keisarinleikkauksella. Espanjan terveysministeriö on vahvistanut tiedon. Nainen on maan ensimmäinen sikainfluenssan kuolonuhri.
Marokkolainen nainen sairasti astmaa, ja kuolinsyyksi kerrottiin sikainfluenssan aiheuttama hengitystiesairaus.
Nainen oli 28. viikolla raskaana. Lääkärit päätyivät aloittamaan keisarinleikkauksen, kun tietoon tuli, että äidin tila saattaisi heikentyä ja ennenaikainen synnytys käynnistyä. Ministeriön mukaan lapsi on terve.
Espanjassa on vahvistettu 717 sikainfluenssatartuntaa. Määrä on noussut viime päivinä roimasti, sillä perjantaina tapauksia raportoitiin olleen 541.
ja johan sen pitäisi olla selvää, että raskaana olevat ja juuri synnyttäneet kuuluvat riskiryhmään. Palasimme juuri espanjasta ja siellä ei ollut tietoakaan koko taudista. Pahin hysteria mennyt jo ohi.