Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Tarvitseeko turkkiin matkustaessa ottaa näitä rokotuksi?

Vierailija
10.10.2009 |

lapsi 1v.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
10.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

se tulee Suomessa vasta 1,5v-neuvolassa.

Havrix tai Twinrix kannattaa myös ottaa.

Vierailija
2/5 |
10.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yksivuotiaasta asti annetaan hepatiittirokotteet (ellei kuulu B:n riskiryhmään, jolloin olisi saanut jo synnytyksen jälkeen)



Hepat. A- ja B-rokotteita pidetään matkailijoiden perusrokotteina, joten kannattaahan tuo hoitaa pois alta ja voi sitten unohtaa asian tulevilla reissuilla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
10.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

tarvitsee ylimääräisen MPR-rokotteen

se tulee Suomessa vasta 1,5v-neuvolassa.

Havrix tai Twinrix kannattaa myös ottaa.

Ensinnäkin tavallista turistimatkaa varten rokotuksia ei yleensä tarvitse aikaistaa ja 1v:lle annettu MPR ei olisi ylimääräinen annos, vaan korvaisi 1.5v:na annetun.

A-hepatiittisuojausta voi harkita, ainakin jos lapsi ei ole kotihoidossa. Noin pieni sairastaa A-hepatiitin käytännössä oireettomana, jos ei hyvin lievin oirein, joten hänelle tauti ei ole vaaraksi. OIreetonkin voi kuitenkin tautia tartuttaa.

Jatkoa ajatellen suosittelen kyllä kysymään asiantuntevasta rokotusyksiköstä, eikä av:lta tällaista asiaa...

t. th

Vierailija
4/5 |
10.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ainakin kannattaa olla. Noin pienestä en kyl tiedä.



Kannattaa katsoa, jos rokore.fi sivuilla olis jotain, ainakin yhteystietoja johonkin neuvontaan...

Vierailija
5/5 |
10.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Maassa ei esiinny poliota, joten polion perussuoja (kolme annosta) riittää, eikä tehosterokotusta tarvita.



Suomalaissyntyiset ovat yleensä saaneet kurkkumätää 9 ja jäykkäkouristusta 9 varten kolmen annoksen perussarjan yleisen rokotusohjelman mukana. Matkailijan tulee huolehtia, että tehoste (Tetanus-d) on annettu 10 vuoden sisällä.



Jos ei ole sairastanut tuhkarokkoa, sikotautia tai vihurirokkoa 10, kannattaa tarkistaa, että on saanut kaksi rokotusta (MPR) näitä tauteja vastaan. Ennen vuotta 1970 syntyneet ovat yleensä sairastaneet MPR-taudit. Vuonna 1975 ja sen jälkeen syntyneet on yleensä rokotettu 11.



A-hepatiitti 12 on virusmaksatulehdus, jonka voi saada saastuneen ruoan ja juomaveden välityksellä. Rokotetta suositellaan.

Yksilöllisesti harkittavat rokotukset



Hepatiitti B -rokotetta suositellaan niille, jotka menevät opiskelemaan tai tekemään työtä, jossa on verialtistuksen vaara. Tavallinen matkailija tarvitsee B-hepatiitti-rokotetta ani harvoin. B-hepatiittitartunnan voi saada erityisesti veren ja verituotteiden välityksellä tai suojaamattomassa seksikontaktissa 13.



Lavantautirokotusta voi harkita, jos oleskelee pidempään tavallisten turistialueiden ulkopuolella maaseudulla tai pikkukaupungeissa. Turisti, joka oleskelee lyhyitä aikoja kaupungeissa ja hyvissä hotelleissa, ei yleensä tarvitse lavantautirokotusta 14. Lavantaudin voi parhaiten välttää hyvällä käsi- ja elintarvikehygienialla.