Kemiallinen selitys Brad Pitt -fanitukselle
[quote]
Ehkäisypilleri on muuttanut naisten miesmakua
...
Tuoreimman teorian mukaan syynä muutokseen on ehkäisypillerien sisältämä hormoni. E-pillereitä käyttävät naiset saavat kuukausittain annoksen estrogeeni- ja keltarauhashormonia, joka vaikuttaa muun muassa aivolisäkkeeseen. Hormoni on muokannut miesmakua niin, että babyface-miehet koetaan seksikkäämmiksi kuin lihaksikkaat kovikset.
...
Kun ovulaatiovaihe jää väliin ehkäisypillereitä käyttäviltä, nainen ei enää koe luonnollisia hormonivaihteluita. Tämän vuoksi kiitokuvapojat pyörivät yhä useamman naisen päiväunissa.
[/quote]
http://www.iltalehti.fi/seksuaalisuusjasuhteet/2009100810388317_se.shtml
Kommentit (7)
selittää kyllä Leonardi Di Caprion Titanic-suosion.
multa mitään mielenkiintoa, vaikka hormonaalista ehkäisyä käytänkin. Tykkään miehekkäämmistä miehistä, en pikkupojista
selittää kyllä Leonardi Di Caprion Titanic-suosion.
Olen aina ihmetellyt mitä naiset näkee miehessä, joka on nelikymppisenäkin (joko se on?) ihan teinin oloinen, vaikka sillä on parta ja kaikki.
aika creepyä että mun miesmakua säädellään ulkopuoleltani.
Minulle ei pillerit eikä muutkaan hormonaaliset ehkäisyt käy, ja olen aina pitänyt Leonardo DiCapriosta ja suorastaan palvonut Michael Jacksonia pre-1990. Tämän selvempää babyface-obsessiota ei voi olla. Brad Pitt ei tosin ole iskenyt. Ja oma mies on kuin kirveellä veistetty, joten arvelen viehätyksen olevan jotain muutakin kuin seksuaalista.
Nimittäin kun en voi käsittää vaikka nyt Brat Pittin suosiota. En ole koskaan käyttänyt hormonaalista ehkäisyä.